Bankalar kullandırmış oldukları kredili hesaplar ve kredi kartı ürünlerinin ödemelerini yapmayan müşterilerini anlaşmalı oldukları avukatlarına yönlendirerek borcun tahsili için yasal süreç başlatmaktadır.

Hakkında borcun tahsili için yasal işlem başlatılan kişiler ise kara liste adı ile anılan ve bankalara borcunu ödemeyen kişilerin kayıt altında tutulduğu özel bir listeye yazılır.

Kara Listeye Girersem Ne Olur?

Kara listeye girmeniz durumunda banka tarafından karşı karşıya bırakılacağınız en ağır yaptırım bir daha bankalardan kredi kullanamayacak olmanızdır. Çünkü kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmadığı gibi kara listeden çıktıktan sonra kredi kullanabilmek için de yine belirli bir süre beklemeniz gerekir.

Ancak bankalar kendi veri tabanlarında bu bilgeleri kayıt altında tuttukları için ne yazık ki bir kere adı kara liste içerisine giren kişinin kredi kartı onayı alması ya da kredi kullanması mümkün değildir.

Altın Teminatlı Kredi

Kara listeden çıkanlara kredi kullanımı imkanı verildiği tek seçenek altın teminatlı kredi paketidir. Ancak bu krediden yararlanmak isteyen kişinin kara liste affı hakkından yararlanmadığı sürece yasal bekleme süresi olan 5 yılı beklemesi gerekir.

Bu sürenin ardından kişi teminatlı ihtiyaç kredisi kullanımı için başvuruda bulunur, aylık belgelenebilir yüksek bir tutar öne sürerse kredi onayı alma şansı yakalar. Kara listeden çıktıktan sonra kredi kullanabilen kişi sayısı son derece düşük olup bunun ana nedeni bankaların borçlu olan kişilere psikolojik baskı uygulayarak borçlarını ödeme konusunda teşvik etmeye çalışmalarıdır.