Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kara listeden nasıl çıkacağınızı öğrenmek mi istiyorsunuz? O hâlde yazımızı okuyarak kara listeden nasıl çıkıldığına dair ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Kara listeden çıkmak isteyen milyonlarca kişi ve kurum vardır. 

Hiç kimse kara listeye girmek istemez. Çünkü kara listeye girdiğinizde ifadenin tam anlamıyla işaretlenirsiniz. Yani bankalar sizi işaretlerler. Vatandaşların tümünün kredi notlarına dair bilgiler Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda tutulur. Yani kara listeye girdiğinizde size kredi verilemeyeceğine dair bilgiler burada saklanır. Elbette bu durumda kredi notunuz da dibi görecektir. Kara listeye nasıl girilir? Kara listeye girmek için kredi borcunuzu ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün ödememeniz gerekir. Yani kredi kartı borcunuz ya da kredi borcunuz varsa ve siz bu borcunuzu 90 gün boyunca ödemezseniz kara listeye girersiniz. Kara listeye girmek ne anlama gelir? Kara listeye girmeniz size 5 yıl boyunca kredi, kredi kartı verilemeyeceği ve kredili mevduat hesabı açamayacağınız anlamına gelir. Bankalara herhangi bir kredi için başvurduğunuzda bankalar size kesinlikle kredi vermezler. Kara listeye girdikten sonra borcunuzu kapatsanız bile 5 yıl geçmeden kredi falan alamazsınız. Ancak bu süre içinde sicil affı çıkarsa, ki hükümet zaman zaman vatandaşlar ve kurumlar için bunu yapmakta, bu durumda kara listeden çıkarsınız. Yani siciliniz temizlenir. Sicil affı çıktıktan sonra bankalara başvurmanız ve borcunuzu yapılandırarak 6 ay içinde kapatmanız hâlinde tekrar kredi alabilirsiniz. Ancak sicil affı çıktığında siz 6 ay içinde borcunuzu ödemezseniz bu durumda sicil affından yararlanamaz ve kara listeden çıkamazsınız. Dolayısıyla kredi alamazsınız.

Kara listeye girmek kolay olduğu hâlde kara listeden çıkmak zordur. Kara listeden çıkmak için dediğimiz gibi ya 5 yıl geçmesi ya da sicil affı çıkması gerekir. Ancak elbette borcunuz puf diye yok olmaz, yani silinmez. Bu yüzden sizin borcunuzu her hâlükârda ödemeniz gerekir. Kredi kartınızdan ya da aldığınız krediden dolayı kara listeye girebilirsiniz. Bu yüzden bankadan kredi alırken ya da kredi kartınızı kullanırken sonrasını düşünmeden bir harcama yapmamanız gerekir. Yani gözünüzü kapatarak bir borcun altına girmemeniz gerekir. Bankalarla iş yaparken ve konu para olduğunda mutlaka tutarlı, planlı ve kararlı bir şekilde hareket etmelisiniz. Çünkü bankalar da bu şekilde hareket ederler. Hiçbir banka borcunuzu öylece silmez. Bankalardan borç aldığınızda çok zorlansanız da önce kredi taksidinizi ya da kredi kartı ekstre borcunuzu ödemeniz şarttır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Limitsiz Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kara listeden çıkmak zordur. Üstelik zaman isteyen bir olaydır. Ayrıca hükümetten sürekli olarak sicil affının çıkmasını da beklememeniz gerekir. 2017 yılında yakın zamanda da bir sicil affının çıkması beklenmekte. Ancak borcunuz varsa buna umut bağlamamalısınız. Çünkü siz bir mucize olmasını beklerken borcunuza faiz yansıtılmaya devam eder. Bu yüzden yapmanız gereken şey bu gibi zor durumlarda kalmamak için borçlarınızı ödemek ve ertelememektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.