Kara Listeden Çıkmak Mümkün Mü?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kara listeden çıkmanın mümkün olup olmadığı konusunda vatandaş tarafından sorulan çok soru vardır. Kara listeye girmek kolay olsa da kara listeden çıkmak pek kolay değildir. 

Kara liste, bankaya olan borcunuzu 90 gün boyunca ödemediğiniz zaman bankalar tarafından alındığınız listedir. Kara listeye girdiğinizde kredi notunuz sıfıra düşer ve bankalarla aranız tamamen bozulur. Bankalar aslına bakarsanız borcunuzu düzenli bir şekilde ödediğiniz sürece sizinle uğraşmazlar. Ayrıca bankalar müşterilerini bu şekilde kaybetmek istemezler. Ancak siz borcunuzu 90 gün boyunca ödemediğinizde kara listeye girmeniz kaçınılmazdır.

Kara Listeye Girmek Ne Anlama Gelir?

Kara listeye girdiğinizde kredi notunuzun dibi bulduğunu ve sıfıra düştüğünü söyledik. Kara listeye girmeniz sizin kesinlikle güvenilir bir müşteri olmadığınızı ve borcunuzu ödemediğinizi gösterir. Kara listede olmanız sizin çok riskli bir müşteri olduğunuzu ve hatta çok üst düzey risk taşıdığınızı gösterir. Kara listeye girmeniz bankaların size beş yıl boyunca kesinlikle hiçbir kredili ürünü ve kredili hizmeti hiçbir şekilde vermeyeceği anlamına gelmektedir. Yani siz kefil de bulsanız, gayrimenkulünüzü ipotek de ettirseniz beş yıl boyunca bankalardan kredi ya da kredi kartı alamadığınız gibi bankalarda kredili mevduat hesabı da açtıramazsınız.

Kara listeye girdiğinizde size Türkiye’deki bankaların hiçbiri hiçbir koşulda kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı vermeyecektir. Yani kredili ürünler ve hizmetler için bankaların kapıları size tamamen kapalıdır. Bu beş yıl boyunca böyle olacaktır.

Borç Ne Kadar Gecikirse Kara Listeye Girilir?

Her şeyden önce bankaya olan borcunuzu kesinlikle geciktirmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Bankaya borcunuz varsa bu borç ne kadar olursa olsun ve ne borcu olursa olsun bunu ödemeniz şarttır. Üstelik borcunuzu zamanında ödemeniz ve geciktirmemeniz şarttır. Eğer borcunuzu bir ay geciktirirseniz ya da iki ay geciktirirseniz bu durumda borcunuza faiz yansıtılacaktır. Eğer borcunuzu üç ay yani 90 gün geciktirirseniz banka sizinle iletişime geçecek ve sizi kara listeye girmek üzere olduğunuz konusunda uyaracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notu Kısa Zamanda Nasıl Yükseltilir?

Bankaya olan borcunuzu 90 gün geciktirmeniz durumunda banka sizinle iletişime geçecek ve size borcunuzu ödemeniz için bir hafta süre verecektir. Eğer bu borcu bu süre içinde ödemezseniz bu durumda kara listeye girmeniz ve yasal takibin başlatılması söz konusu olacaktır.

Kara Listeden Nasıl Çıkarsınız?

Kara listeye borcunuz yüzünden girdiğinizde kara listeden beş yıllık sürenin sonunda çıkmanız mümkün olmaktadır. Ancak devletin kredi sicil affı çıkarması durumunda da kara listeden çıkmanız mümkündür. Devlet son olarak Ocak ayının sonunda kredi sicil affı çıkarmış ve kara listede olanların kara listeden çıkmasını ve bankalardan kredi almalarını sağlamıştır. Ancak kara listeden çıkmanız bankalardan yine kredi alabilmeniz için yeterli değildir. Öncelikle kredi notunuzu yükseltmeniz ve risk raporunuza sizin hakkınızda olumlu eylemlerin kaydedilmesini sağlamanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.