Kara Listeden Çıkmak İçin Neler Yapabilirim?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kara Liste Nedir?

Bankalara kredi kartı ya da kredi borcu gibi ödemelerini yapmayan ve bu borç nedeni ile avukat takibine düşen kişilerin isimlerinin yer aldığı özel listeye kara liste adı verilmektedir. Bu liste Merkez Bankası tarafından oluşturulur ve belirli bir süre sonra ya da kara liste affı çıkarıldıktan sonra silinir. Ancak bankalar bu listeleri kendi veritabanlarında saklar ve bu nedenle kara liste affı çıkarılsa dahi ne yazık ki adı bir kere kara listeye giren kişilerin bir daha kredi kartı onayı almaları ya da kredi kullanmaları mümkün olmamaktadır.

Kara Listeye Neden Girilir?

Kara listeye girmenin tek nedeni bankadan kullanılan kredi ödemelerinin ya da kredi kartı borcu ödemelerinin yapılmamasıdır. Banka borcun ödenmemesi durumunda ilk önce sözlü ihtarda bulunmakta, ikinci ödemenin gecikmesi durumunda yazılı uyarıda bulunmakta ve üçüncü gecikmenin ardından borç avukata verilerek yasal takip başlatılmaktadır. İşte borcu nedeni ile yasal takip altına girilmesi kara listeye girilmesine neden olur.

Kara Listeden Çıkmak

Kara listeden çıkmak için borcun ödenmesi tek başına yeterli değildir. Yani borç yasal takip altına girdikten sonra kişinin siciline işlenir ve borcun ödenmesi halinde de ne yazık ki sicile işlenmiş olarak kalır. Kara listeden çıkmak için Merkez Bankası tarafından kara liste affı çıkarılması gerekir ki ne yazık ki bu bile bankaların isminizin kendi veri tabanlarından silinmesini engellemektedir.

Kara Listeden Çıkmak İçin Dilekçe

Listeden çıkmak isteyen kişilerin dilekçe yazmaya hakları vardır. Ancak bu dilekçenin kabul görüp görmeyeceği de belli değildir.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Kara listeden çıkmadan kredi kullanmak ne yazık ki imkansıza yakındır. Kara listedekilere kredi veren bankalar bulunmadığı gibi bu listede yer alan kişilere kredi kartı onayı da verilmemektedir. Bunun en önemli nedeni bankaların müşterilerine borç ödeme yükümlülüğü kazandırmak istemesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kara Listede Miyim, Nasıl Öğrenebilirim?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.