Kara listede olanlara kredi veren bankalar ne yazık ki yoktur. Ne yazık ki kişinin bir kere adının kara listeye girmesi bir daha ömür boyu kredi kullanamaması anlamına gelmektedir. Merkez Bankası tarafından çıkarılan kara liste affı ya da kişinin kara listeden çıkmak için dilekçe yazması hiçbir anlam ifade etmez.

Çünkü bankalar el altında hala bu kara liste verilerini tutmaya devam ederler ki bu da kişinin o listede sonsuza kadar kalmasına neden olur. Kara listedeyken kredi almak konusunda bankaların bu kadar katı bir tutum izlemelerinin en önemli nedeni müşterilerinin borçlarını düzenli ödemeleri konusunda teşvik etmeye çalışmalarıdır.

Önceki yıllarda eve haciz gelmesi, kredi borcundan dolayı hapis yatılması gibi pek çok kanuni yaptırım hakkına sahip olan bankalar günümüzde ise bu haklarını kaybettikleri için yeni baskı noktaları bulmaya çalışmaktadır. Kara liste ve kredi notu ortalaması ise bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken iki önemli kriter olarak öne çıkmaktadır. Kişinin kredi borcu ya da kredi kartı borcu nedeni ile yasal takip altına girmesi durumunda bir daha kredi kartı ya da kredi kullanması kesinlikle mümkün değildir.