Bankalara olan borçlarını 3 son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödemeyen ve bu nedenle haklarında yasal takip süreci başlatılan kişilerin isimleri otomatik olarak sistem tarafından kara liste adı verilen bir borç listesine kayıt edilmektedir. Yaşanan bu duruma ise kara listeye girmek adı verilmektedir. Kara listeye girenlere kredi verilmediği için bu kişilerin bankalardan kredili ürünleri kullanmaları mümkün değildir. Peki, “kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?” sorusunun yanıtı nedir?

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama 

Ülkemizde kara liste kayıtları Merkez Bankası tarafından tutulmakta olup bu nedenle “kara listede miyim?” sorusunu yönelten kişilerin Merkez Bankası kara liste sorgulama 2017 işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Ancak bu kayıtlar yapılan anlaşma ile beraber Türkiye Bankalar Birliği kurumuna devredilmiş olup bu konuda yapılan açıklama ise şöyle:

Türkiye Bankalar Birliği nezdinde bankaların müşterilerine ilişkin bilgi veya belge bulunmamaktadır. Ayrıca, Birliğimizin bankaların risk algılamasına bağlı olarak farklılık arz edebilecek ticari kararlarına müdahale yetkisi de bulunmamaktadır. Bu nedenle bu tip başvurulara ilişkin olarak Birliğimiz tarafından bir işlem yapılamamaktadır. Bununla birlikte, konuya ilişkin olarak aşağıdaki değerlendirmenin bilinmesinin uygun olacağı düşünülmektedir:

Bankalar tarafından bilgi değişimine konu gerçek kişi borçluların temel kimlik bilgilerinin sadece istihbarat amacıyla merkezi olarak izlenmesini teminen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nezdinde “Negatif Nitelikli Ferdi Kredi ve Kredi Kartı Riskleri” listesi oluşturulmuştur.

Borcun vadesinde ödenmemesi nedeniyle kimlik bilgileri TCMB’ye bildirilen banka müşterileri ile bu müşterilerden daha sonra borcunu ödeyenlerin bilgileri, TCMB tarafından santralize edilerek, aylık dönemler halinde sisteme katılan bankalara aktarılmaktadır. Bu bilgiler bireylerin kredilendirilmesi aşamasında değerlendirilmek amacıyla referans kaynak olarak bankalarının veri tabanlarında tutulmaktadır. Sisteme giriş bankaların bildirimi ile gerçekleştirilmekte ve bu bilgiler TCMB tarafından diğer bankalar ile paylaşılmaktadır.

TCMB nezdinde bulunan negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartları kayıtlarının silinmesi; tahsil bildirimi yapılmış veya tahsil bildirimi yapılmamış kayıtlar açısından bir takvime bağlanmış olmasına karşı, sisteme katılan bankaların bilgisayarlarında oluşturdukları dosyaların ve içeriğinin silinip silinmemesi hususu bu bankaların takdirinde bulunmaktadır.