Pek çok tüketici her geçen gün artan ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredi çekme yoluna başvurmaktadır. Bankalar aracılığıyla az ya da çok miktarda olmak üzere nakit para çekmek ve çekilen paranın belli bir faiz işletilerek geri ödenmesi anlamına gelen krediler, ödeme zorluğu çeken kişiler bakımından olumsuz durumlar yarabilmektedir. Halk arasındaki adıyla kara liste olan, negatif kredi notu bulunan kişi ya da şirketler, merkez bankası tarafından tespit edilmektedir. Eğer siz de Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim sorusuna cevap bulamadıysanız, bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Pek çok yatırım uzmanı, gerçek ya da tüzel kişileri bütçelerini özenli şekilde ayarlamaları ve ödeyemeyecekleri miktarlarda kredi çekmemeleri konusunda sürekli uyarıyor.

Buna rağmen, kredi borçlarını ödeyemedikleri için ipotek altına aldırdıkları eşyalarını kaybeden milyonlarca tüketici bulunuyor. Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Kurumu veritabanlarında yer alan kredi çeken tüketicilere ait bilgiler, ilgililer dışındakilere gösterilmiyor. Kredi Kayıt Kurumu tarafından saklanan dosyalarda, tüketicinin daha önce kredi çekip çekmediği, hangi tür kredi borcu bulunduğu ya da ödeyemediği kredinin türü gibi detaylı bilgiler yer alırken, Merkez Bankası’nda bulunan kayıtlar yalnızca kara listelerden ibaret. Kredi çektiniz ve krediden kaynaklanan borçlarınızı 90 gün geçtiği halde ödemediyseniz, kara listeye girmiş olma ihtimaliniz düşük olmakla birlikte bulunuyor.

Bunu öğrenebilmek amacıyla internet üzerinden hem Merkez Bankası’na hem de Kredi Kayıt Kurumu’na başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanında, bu kurumlara giderek yazılı olarak da başvuruda bulunmanız mümkün olmakta. Seçeceğiniz yolu dilediğiniz gibi belirleme hakkınız bulunuyor. Ancak, unutmamalısınız ki, yazılı başvuru yapmanız halinde süreç daha hızlı ilerleyecek ve edinmek istediğiniz bilgiye daha kısa sürede ulaşmanız mümkün olacaktır. Bilgilerinizde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, kayıtlarınızın yer aldığı bankaya başvuru yapabilirsiniz.