Her gün kimi zaman kredi kartı, kimi zaman da kredi borcunu ödeyemeyen yüzlerce insan sicilini bozdurup bankaların kara listesine dahil oluyor. Kara listeye bir kez giren banka müşterisi, ilerleyen dönemde kredi kartı kullanmakta veya yeni kredi çekmekte sürekli sıkıntılar yaşayabilir. Kredi notu puanının düşmesi sonucu hiçbir bankanın kredi vermeye yanaşmayacağı bu kişiler, yeri geldiğinde maaş hesabını bulundurdukları bankadan dahi kredi kartı alamıyorlar.

Sağlık sorunları veya işten kaynaklı gerekçelerden ötürü borcunu ödeyemeyenlere bu tür muamelenin uygun görülmesi reva değil. Neyse ki kara listede olanlara kredi veren bankalar var da kişiler acil nakit ihtiyaçlarını bu yolla karşılayabiliyorlar.

Sizler de bankaların kara listesine dahil olduysanız, aşağıda ismi geçen bankalardan kredi alabilirsiniz. Ancak çoğu zaman sıradan müşterilere nazaran daha yüksek faiz oranları ödemek zorunda kalabileceğinizi unutmayın! Sistemimiz içerisinde bulunan diğer yazılarımız:

Aktifbank Kredi Notu

Passolig ile adını daha sık duymaya başladığımız Aktifbank, kredi sicili bozuk müşterilerine yüksek faiz oranlarıyla kredi vermesiyle de biliniyor. Öyle ki normal bankalarda 1,50 ila 1,90 arasında değişen faiz oranları Aktifbank’ta yüzde 2,29’a çıkmış durumda.

Bu elbette yüksek bir oran, ancak başka bankalar kara listede olan veya adının üzerine kırmızı çizgi çekilen müşterilere kredi açmadığı için yapacak pek de fazla bir şey yok.2 bin TL’den başlayıp 30 bin TL aralığına kadar istediğiniz herhangi bir miktarda krediyi Aktifbank’tan çekebilirsiniz. Geri ödemesini ise 48 ay kadar vade ile gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Garanti Bankası

Ülkemizin şube ağı en yaygın ve köklü bankaları arasında gösterilen Garanti Bankası’na kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bunun için gelir belgesi göstermeniz şart. Eğer herhangi bir işte çalışmıyorsanız, emekli değilseniz ve düzenli kira geliriniz yoksa Garanti Bankası’ndan ihtiyaç kredisi kullanmanız mümkün değildir.

Faiz oranlarının yüzde 1,39 ila 1,59 arasında değiştiği banka, puanı çok düşük olsa dahi gerekli kefilleri gösterebilen kara listedekilere kredi verebilir. En kötü ihtimalle şansınızı denemekten zarar gelmeyecektir.

İş Bankası

Yüzde 1,39 gibi nispeten düşük bir faiz oranını benimseyen Türkiye İş Bankası da kara listedekilere borç vermesiyle biliniyor. Eğer maaş hesabınız İş Bankası’ndaysa işiniz daha da kolaylaşabilir. Bunun için size en yakın banka şubesini ziyaret ederek dürüst bir şekilde içinde bulunduğunuz durumu izah etmenizde fayda olacaktır. Dilerseniz işi şansa bırakmamak için internet veya cep telefonunuz üzerinden kredi başvurusunda bulunabilmeniz de mümkün.

Vakıfbank

Devlet destekli bankaların kara listedeki vatandaşlara bir nebze daha tolerans gösterdiği biliniyor. Vakıfbank da bu bankaların arasındaki yerini almış durumda. Web sitesi, mobil uygulama ve SMS üzerinden kredi başvurusu kabul edilen bankanın güncel faiz oranı yüzde 1,44 seviyelerinde. Kara listede olanların da başvurusunu almayı sürdüren Vakıfbank’la kredi miktarını ve vadesini kendiniz belirleyebilirsiniz. Almak istediğiniz kredinin en fazla 48 ay vadeli olabileceğini de akılda tutun.

Kara listede olduğumu nasıl anlarım?

Genellikle kredi çekmek için bankaya gittiğinizde kara listeye dahil olduğunuz tarafınıza bildirilir. Bunun dışında bankaların bir araya gelerek kurduğu KKB (Kredi Kayıt Bürosu) sisteminde her bir banka müşterisinin kredi notu puanı belirlenir. 0’dan başlayıp 1900’e kadar uzanan bu skalada puanınız ne kadar yüksekse, o kadar düşük faizli ve yüksek meblağda kredi çekebilmeniz mümkündür.

Kredi notu puanı 800’ün altına düşen kişiler kara listeye dahil edilmiştir. Borçlarını düzenli ödeseler dahi bu listeden çıkabilmeleri için en az 5 senenin geçmesi gerekir.

Bankalara olan borçlar nedeni ile hakkında yasal takip süreci başlatılan kişilerin isimleri otomatik olarak kara liste adı verilen özel bir listeye tanımlanmaktadır İşte yaşanan bu duruma “kara listeye girmek” adı vermektedir.

Kara listeye girmek sorununu yaşayan kişilerin karşılaşacakları en ağır yaptırım ise bankaların sunduğu kredili ürünleri kullanma konusunda yaşanmaktadır. Peki, kara listede olanlara kredi imkanı tanıyan bankalar bulunmakta mıdır?

Kara Listedeyim Nasıl Kredi Kullanabilirim?

Ne yazık ki kara listede olan kişilerin hiçbir koşul altında kredi kullanmaları kesinlikle mümkün değildir. Çünkü bu kişilerin yasal olarak kara listeye girmelerini takip eden 5 sene boyunca bankalarden kredi çekmek ya da kredi almak gibi kredili ürünlerden yararlanmaları yasaklanmaktadır.

Bu nedenle kara listedekilere kredi verilir, kara listedekilere müjde gibi haberlere kesinlikle inanılmaması gerekir. Çünkü pek çok dolandırıcı internernetten kara listedekilere kredi verilir ilanları yayımlamakta ve bu kişilerden komisyon isteyerek onları dolandırmaktadır.

Kara Liste Affı 2018

Çıkarılan kara liste affı ile beraber borcunu ödeyen kişilere kara listeden çıkmak için bir fırsat sunulmaktadır. Bu sayede borcunu kapatan kişilerin kredi sicilinin temizlenmesi sağlanmaktadır.

Bu sayede kara listeye giren kişilerin 5 yıl beklemeden kredi kullanmalarının önü açılmaktadır. Ancak bu konuda karar verme hakkı yine bankaya aittir. Yani kara liste affı çıkarılmasına rağmen bankaların kredi sicili kayıtlarını saklama hakları bulunduğu için kredi onayı alınması kesin değildir.