Günümüzde çoğu insan acil nakit paraya ihtiyaç duyduğu zaman finansal kuruluşlardan ve bankalardan yararlanırlar. Fakat gelir ve gider durumu eşit seviyede olmayan müşteriler kredi kartı ve kredi kartı borcu ödeme noktasında sıkıntı yaşarlar ve bu olumsuzluklar kredi notun yansır. Borçlu kişilerin isimleri merkez bankasında kayıt altına alınır ve riskli müşteri kategorisinde değerlendirilir.

Değerli okuyucularım adınızın kara listede olmasını istemiyorsanız eğer borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Düzenli borç ödeyen kişilere banka çeşitli kolaylıklar sağlar. Bu kolaylıklardan biri uygun faiz oranıdır.

Bireylerin yaşadığı olumsuzluklar sebebi ile adının kara listeye yazılmasının ardından banka tarafından birtakım yaptırım uygulanır. Bu durumda olan insanlar bankacılık faaliyetlerinden yararlanma aşamasında kısıtlamalar ile karşılaşması mümkündür. Adı kara listeye dahil olmuş kişilerin başvurduğu her bankacılık faaliyeti karşılıksız kalacaktır. Kara listede olan kişilere kredi verme konusunda ayrıcalıklı davranılmaktadır. Bu nedenle yapılan tüm başvurular olumsuz sonuçlanmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan tüm finansal siciller bankaların ortak ağı üzerinden paylaşılmakta ve bankaların bilgisine sunulmaktadır. Kişinin kara listeye adının dahil olmasını sağlayan borç miktarının tamamının ödenmesi şartı ile tekrardan bankalar ile aktif olarak çalışması mümkündür. Fakat belirtilen süre zarfında ödemelerin yapılmaması ve süre aşımına uğranması sebebiyle 5 yıl boyunca bankacılık hizmetlerinden yararlanılmaz. Bunun sonucunda herhangi bir bankanın sunduğu hizmetlerden yararlanmak mümkün olmayacaktır.

Kara listede olan kişilerin kredi kartı sahibi olabilmesi ve kredi kullanabilmesi için tüm borçlarını ödedikten sonra 5 yıl beklemesi gerekmektedir. Bu süre sonrasında her ne kadar adının kara listeden silinmesi söz konusu olsa da bankacılık faaliyetlerinden hemen yararlanamaz. Çünkü kara listede bulunan kişilerin kredi notu oldukça düşük seviyededir.

Kredi notunun yükselmesi epey zaman alacaktır. Görüldüğü üzere kredi notu kişinin risk taşıdığına işaret etmektedir. Kredi notunun nasıl yükseleceğini belli araştırmalar yaparak öğrenebilirsiniz. Bu süre zarfında düşük miktarlı kredi kartı kullanarak kredi notunuzu iyileştirmek mümkündür. Kredi notunuz düşük olduğundan dolayı kredi kartı başvurunuz reddediliyorsa eğer, teminat karşılığında kart sahibi olabilirsiniz. Banka güncel kara listesi 2018 ulaşabilirsiniz.