Bankalara olan borcun ödenmemesi durumunda karşı karşıya kalınabilecek en ağır yaptırım kesinlikle adınızın kara listeye alınmasıdır. Çünkü kara listeye girmek bir anlamda bankalar ile olan ilişkinizin uzunca bir süre bozulması anlamına gelir. Üstelik artık kara liste affı çıkarılsa dahi bankaların kendi veri tabanlarında bu listeyi korumaları kara listeden çıkmak için hiçbir çare bırakmamaktadır.

Kara Liste Olanlara Kredi İmkanı Tanıyan Bankalar

Kredi kullanmak istiyorum diyen kişinin kara listede olması durumunda kesinlikle kredi onayı alması mümkün değildir. Hatta kara listeden çıkmak bile çoğu zaman kredi onayı alınması için yeterli değildir. Bunun en önemli nedeni bankaların kredi alacaklarını düzenli tahsil edebilmek için müşterilerine göz dağı vermek istemesidir. Yani herkese borçlarını ödemedikleri durumda ne yaşayacaklarını göstermek istemeleridir. Gelinen son noktada bugün bankalar 10  sene önce kara listeye giren devlet memurlarına dahi kredi onayı vermeyi reddetmektedir.

Kara Listedekilere Kredi Veriyorlar

Kara listede olan kişilerin kredi kullanabilecekleri tek yöntem tefeciden borç para almak ya da senetle borç para bulmak yöntemleridir. Bu nedenle kara listeye kredi çıkartılır ilanlarına kesinlikle inanılmaması önerilmektedir. Tefeciden para almak yerine senetle borç para veren kuyumcular üzerinden başvuruda bulunulması çok daha doğru olacaktır.