Geçmişte yaptığınız gecikmiş ödemeler sonucu yasal takibe alınan borcunuz nedeniyle kara listeye alınmış olabilirsiniz. Peki, yıllar sonra yeniden kredi ya da kredi kartına ihtiyacınız olduğunda ne yapacaksınız? Kara listede olanlar kredi kartı alabilir mi? Daha önce bankaların kara listesine girdiyseniz, kredi notunuz da doğal olarak düşüktür ve bankalardan herhangi bir finansal destek sağlama konusunda zorlanırsınız. Adını sıkça duyduğumuz kara listenin ne olduğunu biliyor muyuz? Kara liste, daha önce ödemelerini uzun süre aksatmış, borcu yasal takibe alınmış ve borcundan dolayı avukata verilmiş kişilerin yer aldığı bir listedir ve daha sonraki banka ihtiyaçlarınızda, aradan yıllar da geçse karşınıza çıkar. Bu listenin olmasının nedeni, bankaların; kimlerin düzenli ödeme yapıp kimlerin yapmadığını, uygun müşteri profiline kimlerin uyup, kimlerin uymadığını belirlemektir. Maddi konuda sıkıntı yaşadığınız bir dönemde, kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeme konusunda sıkıntılar yaşayıp bankalarla sorun yaşadıysanız ve bir şekilde kara listeye alındıysanız, yeniden bankalara ihtiyaç duyduğunuzda ne yapacaksınız?

Direkt olarak şu banka kara listedekilere kredi ve kredi kartı verir demek yanlış olur. Bu durumda yapmanız gereken, bir bankada vadesiz hesap açarak düzenli olarak bu hesaba para giriş çıkışı sağlamak, bu hesaba otomatik fatura ödeme talimatları vermek ve düzenli olarak bu hesapta para bulundurmaktır. Kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce, kredi notunuzu biraz da olsa yükseltmeye özen gösterin. Banka hesabınızda teminat olarak bir miktar para bulundurun ve bankaya bu parayı teminat gösterin. Eğer size ait taşınmaz bir malınız varsa ya da düzenli bir kira geliriniz ya da emekli maaşınız varsa, bankalardan kredi ve kredi kartı almanız da kolaylaşacaktır.

Daha önce kara listeye alındıysanız, kredi ve kredi kartı başvurularınızı internetten ya da SMS ile değil, bankanın şubesine giderek yapmalısınız. Böylece yanınızda götüreceğiniz belgeler ile kredi ve kredi kartı başvurunuzun onaylanma şansı daha yüksek olacaktır. Bankaların büyük bir bölümü, kredi notu düşük olan ve daha önce kara listeye alınmış olan kişilere, kefil göstererek kredi kullanma ve kredi kartı alma imkanı sunmaktadır. Ancak tüm bunlara rağmen; kefil gösterseniz ve üzerinize kayıtlı taşınmaz malınız olsa bile, bankaların kredi ve kredi kartı talebinizi olumsuz sonuçlandırma ihtimali de vardır. Bu gibi durumlarda, kredi notu düşük olan ve kara listeye alınmış tüketiciler için bazı bankalarda; ipotekli ihtiyaç kredisi adı altında kredi verilmektedir. Eğer sahibi olduğunuz bir ev ya da araba varsa siz de ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.