Bankaların kara liste kaydı günümüzde borçların tahsilini sağladıkları en ağır yaptırım olarak öne çıkmaktadır. Yeni çıkarılan yasalar sonucunda tüketiciler bankalara karşı korunmakta olduğu için bankaların borç ödeme yaptırım güçleri büyük oranda azaltılmıştır. Buna çare olarak günümüzde bankalar kredi notu ortalaması ve kara liste uygulamalarını geliştirmiştir.

Artık kişinin adı bir kere kara listeye girdi mi ne yazık ki hiçbir banka bu kişiye ne kredi kartı ne de kredi onayı vermekte bu da kişilerin gözünü korkutarak borcunu ödemeye kendisini mecbur hissetmesini sağlamaktadır. Artık bankaların Findeks kredi notu üzerinden sorgulamada bulunarak kredi onayı ya da kredi notu onayı vermeleri kara liste sorgulaması sonuçlarını da çok daha önemli bir hale getirmektedir.

Kara listede miyim sorusunu soran kişilerin tek yanıtlamaları gereken soru bankaya olan bir borçları nedeni ile haklarında yasal işlem başlatılıp başlatılmadığıdır. Sorunun yanıtı evet ise yani bankaya olan kredi borcu ya da kredi kartı borcu nedeni ile kişinin yasal takibe düşmesi durumunda adı kara listeye yazılır. Kara liste sorgulaması yaparak adınızın bu listede olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür. Bunun için Kredi Kayıt Bürosu internet sitesi yada Merkez Bankası internet sitesi üzerinden sorgulama yapmanız yeterli olacaktır.