Kısaca bankalara olan borçlarını ödemeyen ve bu nedenle banka tarafından hakkında yasal işlem başlatılan kişilerin yer aldığı listelere kara liste adı verilmektedir. Günümüzde tüm bilgilerin elektronik bilgi işlem ağı içerisinde kayıt altına alınması nedeni ile ne yazık ki kara listeye giren kişilere uygulanan yaptırımlar çok daha ağır olmaktadır.

Çünkü kişi hakkında kara liste affı çıkarılsa ya da kara listeden çıkmak için dilekçe yazsa dahi kişinin yine de bankaların veri tabanlarında saklanmaları mümkün kılınmaktadır. Yani resmi olarak kişi kara listeden çıksa dahi banka tarafından bu kişinin kara listede olduğu ve listeden çıkarıldığı bilgisi saklanır ki bu da kişinin bir daha kredi ya da kredi kartı onayı alamaması anlamına gelir.

Bu nedenle bankalar ile olan ilişkilerini devam ettirmek isteyen kişilerin mutlaka ödemelerini düzenli yapmaları, kredi borcumu ödeyemiyorum ya da kredi kartı borcumu ödeyemiyorum dedikleri anda hemen bankaları ile iletişime geçerek yeni bir ödeme planı oluşturmaya çalışmaları gerekir. Kredi yapılandırması ya da kredi kartı yapılandırması yapan kişilerin de borç ödeme düzenlerine mutlak suretle uymaları gerekir. Kara liste sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin ise Merkez Bankası ve BDDK üzerinden başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır…Kara liste sorgulama artık çok kolay.