Çıkarılan yeni torba yasa kanunu Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girerken bu sayede kara liste affı 2018 uygulamaya geçildi. Bu sayede kara listeden çıkmak için çabalayan kişilere yeni bir umut ışığı doğmuş oldu. Peki, kara liste affından kimler yararlanacak ve kara listeden çıkmak isteyen kişilerin neler yapmaları gerekiyor?

Kara Liste Affı 2018

Sicil affı ya da halk arasında bilinen ismi ile kara liste affı Resmi Gazete sayısında yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. Yani artık kara listeden çıkmak isteyen kişilere bu hak resmen tanındı.

Ancak kara liste affından yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka borçlarını ödemeleri gerekiyor. Yani kara listeye girmenize neden olan kredi borcu ya da kredi kartı borcu gibi banka borçlarınızı ödemeden kesinlikle bu haktan yararlanmanıza olanak sağlanmıyor.

Borcunu Ödemeyen Kara Listeden Nasıl Çıkar?

Kesinlikle ama kesinlikle kara liste affı ile kara listeden çıkmak ve kredi sicilini temizlemek isteyen kişilerin bu listeye girmelerine konu olan borcu ortadan kaldırmaları yani ödemeleri gerekiyor. Bankaya olan borcunu ödemeyen kişilerin bu haktan yararlanmalarına hiçbir şekilde müsade edilmiyor.

Kara listeden çıkmak için borcunuzu en geç 6 ay içinde ödemeniz gerekiyor. Yine kredi kartı borcu yapılandırma ve kredi borcu yapılandırma başvurusunda bulunan kişilerde borçlarını ödemiş sayılacak ve bu sayede kara listeden çıkarılacak. Ancak borcunu ödemeye devam etmez ve yapılandırma kurallarını ihlal ederse isimleri yeniden kara listeye alınacak.