Kapattırdığım Kredi Kartını Yeniden Açtırabilir Miyim ?

Kapattırdığım Kredi Kartını Yeniden Açtırabilir Miyim ?
Kapattırdığım Kredi Kartını Yeniden Açtırabilir Miyim ?

Kapattırdığınız bir kredi kartı varsa ve kredi kartını yeniden açtırmak istiyorsanız yazımızı okuyarak kredi kartınızı yeniden açtırıp açtıramayacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Kredi kartınız varsa kartınızı herhangi bir nedenle kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Kredi kartınızı mecbur kalarak kapattığınız zaman tekrar açtırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda kredi kartınızı yeniden açtırıp açtıramayacağınızı ya da nasıl açtırabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartınızı herhangi bir nedenle kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Kredi kartınızı kapattırma nedenleriniz aşağıdaki gibi olabilir:

Kredi kartınızı borcunu ödemekte zorlandığınız için kapattırabilirsiniz.

Kredi kartınızı yoğun bir şekilde kullandıktan sonra çok borç biriktiği için kapatmak isteyebilirsiniz. Kredi kartınızı kapattırdığınız zaman borcunuzu ödemeniz daha kolay olacaktır.

Kredi kartınızı şüpheli işlem bildirimleri nedeniyle kapattırabilirsiniz.

Kredi kartınızı size gelen şüpheli işlem bildirimleri nedeniyle kapattırmak zorunda kalabilirsiniz. Size kartınızdan belirli bir miktar para harcandığına dair bir SMS ya da e-posta geldiğinde hemen müşteri hizmetlerini aramanız ve bu durumu bildirmeniz gerekir. Müşteri temsilcisi işlemleri inceler ve kredi kartınızı alışverişe kapatır.

Kredi kartınızı avantajlı bulmadığınız için kendi isteğinizle kapattırabilirsiniz.

Kredi kartınızın artık size avantaj sunmadığını düşünebilir ve kartınızı kendi isteğinizle kapattırabilirsiniz. Bu durumda müşteri temsilcisi ile görüşmeniz ve kartınızı kapatma talebinizi bildirmeniz gerekecektir. Kredi kartınız bu durumda bir hafta içinde kapanacaktır.

Kredi Kartınızı Yeniden Açtırabilir Misiniz?

Kapattırdığınız kredi kartını yeniden açtırmak istediğinizde kartınızı kapattırma nedeniniz öne çıkacaktır. Kredi kartınızı borcunu ödemekte zorlandığınız için kapattırdıysanız ve kartınızı açtırmak isterseniz bankaya yeniden başvuru yapmak zorunda kalırsınız. Kartınızı kendi isteğinizle kapattırdıktan sonra yeniden açtırmak isterseniz bu durumda bankaya yine yeni bir başvuru yapmanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Kartım Kapatıldı Ne Yapmalıyım?

Eğer kartınızı şüpheli işlem bildirimi nedeniyle kapattırırsanız bu durumda banka size bir süre sonra yeni bir kredi kartı gönderecektir. Ancak bankayı şüpheli işlemi sizin yapmadığınıza dair ikna etmeniz şarttır. Bunun için şüpheli işleme itiraz ettiğinizi gösteren bir formu bankaya faks yoluyla ulaştırmanız gerekecektir. Bu formda belirttiğiniz itirazın sonuçlanması için 60 ila 90 gün arasında bir süreye ihtiyaç vardır. İşleminiz sonuçlandıktan sonra size yeni kredi kartı gönderilecektir.

Kredi kartınızı kapattırdıktan sonra yeniden başvuru yaparken güncel kredi notunuz ve risk raporunuz önem kazanacaktır. Bu durumda eğer başvurunuz reddedilirse red cevabı kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecek ve kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle kredi kartı başvurunuzu yeniden yaparken bankadan onay alacağınıza yüksek ihtimal vermeniz şarttır.

Kredi Kartı Şüpheli İşlem Bildirimi Konusunda Ne Yapmalı?

Kredi kartı bilgileri son zamanlarda çok sık bir şekilde kopyalanmaktadır. Özellikle internet sitelerinde gezinirken eğer güvenli websitelerinde gezinmezseniz kart bilgilerinizin kopyalanması gibi kötü bir durumun başınıza gelmesi mümkündür. Bu durumda cep telefonunuza SMS gelir ya da bir e-posta alırsınız. Size kartınızla işlem yapıldığı ve bir harcama yapıldığı bilgisi gelir. Bu iletiyi aldığınız zaman hemen bankanızı aramanız ve durumu aktarmanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.