Kredi kartı kişinin kendi bireysel tercihi doğrultusunda ya da kişinin bankaya olan borçlarını düzenli bir şekilde ödememesi nedeni ile banka tarafından da iptal edilebilmektedir. Nedeni ne olursa olsun kredi kartının kapatılması durumunda ne yazık ki bir daha aynı kartın açılması mümkün değildir. Burada yapılması gereken kişinin yeniden kredi kartı başvuru formu doldurarak yeni bir kredi kartı almasıdır.

Kişi bir önceki kredi kartını kendisi kullanıma kapatmış ise bu durumda yeni bir kredi kartı almasının önünde hiçbir sakınca yoktur. Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması ve düzenli gelire sahip olduğu bir işte çalışması kredi kartı onayı alması için yeterlidir. Ancak kredi kartı borcunu ödemediği için kredi kartının iptal edilerek kapatılması durumunda kişinin yeni bir kredi kartı alması zorlaşır. Özellikle de kişinin bu borç nedeni ile kara liste adı verilen ve borçlarını ödemeyen kişilerin yer aldığı listeye girmesi halinde bir daha kredi kartı onayı artık nerede ise imkansız hale gelir.

Bunun nedeni tüm bankaların ortak bir politika izleyerek kredi kartı kullanan müşterilerinin borçlarını ödeme konusunda Üzerlerinde baskı oluşturma isteği duymalarıdır. Borcunu ödemeyerek kredi kartının yasal takip altına girmesi halinde kişi kara listeye girer  ki bu durumda kara liste affı çıkarılsa dahi kişinin bankalardan bir daha onay alması mümkün olmaz.