Yatırımcılar borsa ve yatırım dünyasında meydana gelen gelişmeleri takip etmelidirler. Yeni bilgilerden ve belgelerden haberdar olmalıdırlar. Zira bunlar, yapılacak yatırımlar için önem taşıdıkları gibi sadece Borsa İstanbul’a üye şirketler hakkında gelişmeler de içerebilirler.

Her hâlükârda daha çok bilgi, yatırımcının analizlerinde kullanabileceği daha çok veri demektir. İşte bu bilgi ve belgelerin tümü hakkında insanların haberdar edilmesi bir sisteme bağlanmıştır ve tek bir yerden kamuya duyurulur. Bu platform bir internet sitesidir. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na ait www.kap.org.tr web sitesinden tüm duyurular yapılmaktadır.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Nedir?

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklanması gerekli olan tüm bildirimlerin kamuya duyurulmasını sağlayan bir platformdur. Bu platformda tüm bildirimler elektronik imzalı olarak iletilmektedir.

Ayrıca duyurular, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa tarafından çıkarılan mevzuata göre yapılmaktadır. Öyle ki, kamuya açıklanacak tüm belgelerin, bu belgeler ne tür belge olurlarsa olsunlar Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na gönderilmeleri zorunludur. Bu zorunluluk Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Tebliği ile belirlenmiştir.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Tebliği ile belirlendiği üzere tüm bildirimler Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na gelir. Bu bildirimler elektronik sertifikaların kullanımıyla gönderilirler. Bu yüzden ortaklıkların belirli bir sayıda elektronik sertifika bulundurması zorunludur.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Nedir, Ne İşe Yarar?

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Nedir, Ne İşe Yarar?

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP), Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Yatırımcı Hizmetleri tarafından ve ayrıca Kamuyu Aydınlatma Platformu Müdürlüğü tarafından 7 gün 24 saat hizmet verecek şekilde işletilmektedir. İnternet sitesinden yapılan bildirim yayınları 19 Veri Yayın Kuruluşu tarafından eş zamanlı şekilde yapılmaktadır.

Türkiye’nin her yerinden 600’ün üstünde şirket ve 3000’den fazla kullanıcı Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) kapsamına girmektedir. Borsa İstanbul’da işlem gören sermaye piyasası araçlarına sahip ortaklıkların tümü elektronik sertifika sahibidir. Borsada işlem görmesi için sermaye piyasası araçlarını halka arz etmek isteyen ortaklıklar ve araçlarının kayda alınması için başvuruda bulunan fonlar elektronik sertifika başvurusu da yapmak zorundadırlar.

Aksi takdirde yani elektronik sertifikalar alınmadığı zaman sermaye piyasası araçları hakkında borsa tarafından kotasyon kararı verilemediği gibi bu araçlar pazar listesine de alınamamaktadır. Bu açıdan Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) büyük önem taşımaktadır. Borsa İstanbul hakkında daha çok bilgi almak için Borsa İstanbul’da Hisse Senetleri Nasıl Alınır ve Satılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Ne İşe Yarar?

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) işlevsel anlamda önemli ihtiyaçları gidermektedir. Bunlar doğru ve tam bilgiye ve habere ulaşma ihtiyaçlarıdır. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) sistemi herkesin, tüm yatırımcıların doğru bilgiye tam zamanında ulaşmasını sağlamaktadır.

Zira çoğu zaman bazı haberlere ulaşılabilse dahi bu haber alma işlevi güvenilir olmayan kaynaklardan, yarım yamalak ve anlaşılmaz şekilde olabilmektedir. Bu da bilgi kirliliği yaratmaktadır. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) bilgiyi tam ve anlaşılır şekilde kamuya iletmektedir. Üstelik bunu eş zamanlı yapmaktadır. Yani bu platformu sürekli takip ettiğiniz takdirde hem gecikme yaşamadan hem de düşük maliyetle doğru bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Nedir, Ne İşe Yarar?

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Nedir, Ne İşe Yarar?

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) aynı zamanda bir elektronik arşiv sunar. Nitekim sadece güncel bilgilere değil geçmişe yönelik tüm bilgilere ulaşma olanağı sağlamaktadır. Bu da ücretsiz olarak arşive girmek demektir.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) sistemine ulaşmak kolay ve düşük masraflıdır. Borsa İstanbul’da yatırım işlemleri yapıyorsanız ve üye şirketlerden her daim haberdar olmak istiyorsanız bu platformu kullanabilirsiniz. Platform size hem zamandan tasarruf sağlar hem de bilgi edinme ve haber alma ihtiyaçlarınızı giderir. Bilgi ve belgelere ulaşmak oldukça kolaydır.

Bildirimleri XML, word, excel ya da html biçimlerinde görüntülemeniz mümkündür. Ayrıca eğer belgeleri PDF biçiminde görüntülemek isterseniz bunları platformdan talep edebilirsiniz. Bir bildirimi görüntülerken  görmek istediğiniz bir konuya yönelik unsurlar varsa bunları şablonlardan yararlanarak görebilirsiniz. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) sisteminin yardım masası hizmeti de bulunmaktadır. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) yardım istediğiniz takdirde mesai saatleri içinde olmak üzere e-posta üzerinden yardım masası hizmeti vermektedir.

Borsa İstanbul’da işlem gören sermaye piyasası aracınız varsa ve bildirim gönderme zorunluluğunuz bulunuyorsa bu platform sayesinde bildirimleriniz elektronik imzayla güvenli olarak toplanmaktadır. Bildirmek istediğiniz bilgiler ve belgeler sistemli bir şekilde eş zamanlı olarak kamuya iletilmektedir. Bu sistemde aracı bulunmamaktadır. Dilerseniz 7 gün ve 24 saat bildirim gönderebilirsiniz. Ayrıca  elektronik imza sayesinde kâğıt tasarrufu da yaparsınız.

Yatırımcıların Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) sayesinde söz konusu kuruluşların ilettiği bilgiye gerçek zamanlı olarak ulaşmaları en büyük avantajlardan biridir. Güncel bilgilere tek bir yerden ulaşmak üstelik hızlı erişim hizmeti almak yatırımcıların zamandan tasarruf etmelerini sağlamaktadır. Ortaklıklara yönelik bilgilere ulaşmanın yanında finansal tabloları karşılaştırmak ve elektronik arşive girebilmek son derece avantajlıdır.

Bahsettiğimiz finansal tablolar, ortaklıkların Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na göndermek zorunda oldukları tablolardır. Bu tablolar finansal durumu, kapsamlı gelişi, nakit akışını ve sermaye değişim bilgilerini içerir. Ayrıca finansal tablolarda dipnotlar da bulunur. Finansal raporlar ise ortaklıkların yönetim kurulunun icraatlarını içeren raporlardır. Bunlar sorumluluk beyanlarını da barındırırlar.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Nedir, Ne İşe Yarar?

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Nedir, Ne İşe Yarar?

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Sistemine Kimler Bildirim Gönderebilir?

?Ortaklıklar, yatırım ortaklıkları ve borsa yatırım fonları

Sermaye piyasası araçları Borsa İstanbul’da işlem gören ortaklıkların yanı sıra işlem görmeyen yatırım ortaklıkları ve borsa yatırım fonları bildirim gönderebilir.

  • Yatırım kuruluşları
  • Yatırım fonları
  • Emeklilik yatırım fonları
  • Yabancı yatırım fonları
  • Portföy yönetim şirketleri

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) sistemine ayrıca bağımsız denetim şirketleri de bildirim gönderebilmektedir. Bunlar genellikle elektronik ortamda imzaladıkları ve gönderdikleri finansal raporlar olmaktadır. Kamuya iletilmesi amacıyla sisteme göndermektedirler.

Ortaklıkların finansal raporlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na gönderme süreleri vardır. Bu gönderme süreleri aşılmamalıdır. Buna göre, konsolide olmayan yıllık finansal raporlar 60 gün içinde, konsolide yıllık finansal raporlar 70 gün içinde Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na bildirilmelidir. Üçer aylık ara dönem finansal raporların bildirim süreleri daha kısadır.

Bağımsız denetimden geçmemiş konsolide olmayan finansal raporlar 30 gün içinde, konsolide finansal raporlar ise 40 gün içinde bildirilmelidir. Bağımsız denetimden geçmiş konsolide olmayan raporlar için bu süre 40 gün iken, konsolide raporlar için 50 gündür. Bapımsız denetimden geçmiş ancak işlem görmeyen yatırım kuruluşları konsolide olmayan finansal raporları 45 gün içinde konsolide raporları ise 55 gün içinde bildirmek zorundadırlar.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Nedir, Ne İşe Yarar?

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) Nedir, Ne İşe Yarar?

www.kap.org.tr adresine girerek görmek istediğiniz bildirimleri Bildirim Sorguları kategorisinden görebilirsiniz. Burada Bugün Gelen Bildirimler, Beklenen Bildirimler ve Detaylı Sorgulama olmak üzere üç seçenek bulunmaktadır. En yeni bildirimleri Bugün Gelen Bildirimler kısmından görebilirsiniz. Beklenen Bildirimler kısmında ise yukarıda da belirttiğimiz gibi belli bir süre içinde açıklanmak zorunda olan ve henüz açıklanmamış olan ancak açıklanması beklenen bildirimler bulunur. Detaylı Sorgulama kısmında bildirimlerini görmek istediğiniz ortaklıkların ya da yatırım kuruluşlarının bilgilerini girerek sadece onlar tarafından açıklanan bildirimlere ulaşmanız mümkündür.

Borsa İstanbul’da hisse senetlerine yatırım yapmak ya da yatırım yaptığınız hisse senetlerini takip etmek istiyorsanız Canlı Borsa Verileri ve BIST 100 Hisseleri Takip Ekranı sayfamıza girerek Borsa İstanbul’da işlem gören tüm hisseleri görebilirsiniz.