Bankalar, kullandıracakları krediler ile ilgili dönem dönem farklı ve cazip kredi kampanyaları yaparak, kredi kullanmak isteyen kişileri kendi bankalarına çekmektedirler. Yapılan bu kredi kampanyaları arasında, birbirinden cazip avantajlar sunan krediler, kredi talep edecek kişilerin kimi zaman aklını karıştırabilir.

Bankaların yaptıkları bu kampanyalar arasında, en sık karşılaşılan kredi kampanyası, kamu personeline özel hazırlanan kredilerdir. Kamu personeli, düzenli gelirleri ve kullandıkları krediyi ödemedikleri takdirde, maaşlarından kolayca kesinti yapılarak kredinin tahsilinin yapılabilmesi açısından, bankalar için, en iyi müşteriler arasındadırlar. Bu nedenle, birçok banka kamu personeline özel olarak sık sık kampanyalı kredi düzenler ve oldukça cazip fırsatlarla, kamu personelini bu kredilerden yararlandırır.

Kamu personeli için düzenlenen bu kampanyalar arasında, kamu personelinin en dikkatini çeken krediler, masrafsız olarak verilen kredilerdir. Belirlenen tutar oranında çekilen kredi üzerinden birçok masraf kesilmesi, krediyi kullanan kişiler açısından sıkıntılı bir durumdur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, masrafsız kredi çekmenin anlamının, dosya masrafı olduğu, sigorta masrafları gibi masrafların yine kullanılan krediden kesileceğinin bilinmesi gerektiğidir. Kamu personeli özel masrafsız kredi veren bankalar, masrafsız olarak belirledikleri kredilerde, dosya masrafını almayacaklar, alınması gereken diğer masrafları yine kredi kullanan kişiye yansıtacaklardır.

Bu ayrıntının dışında, özel masrafsız kredi çekmek isteyen kamu personelinin dikkat etmesi gereken önemli bir konulardan bir tanesi de, masrafsız kredi veren bankaların uyguladıkları faiz oranlarıdır. Masrafsız kredi veren birçok bankanın faiz oranları, diğer bankalara göre daha yüksek olmaktadır. Kullanılan kredide dosya masrafı kesilmezken, diğer yandan daha yüksek bir faiz oranı, toplamda daha fazla geri ödeme yapılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, masrafsız kredi veren bankaların uyguladıkları faiz oranları ile diğer bankların uyguladıkları faiz oranlarının karşılaştırılması büyük önem taşımaktadır.