Kamu Kurumlarında Garantili İş Dönemi Sona Eriyor

Borsa Ne İşe Yarar?

Kamu kurumlarında ömür boyu garantili iş dönemi sona eriyor. Üç milyon memuru yakından ilgilendiren kamu personeli reformu kapıda. Kamu personeli reformu hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımıza göz atın.

Memurluk şimdiye kadar hep ömür boyu iş garantisi veren bir meslek grubu şeklinde tanındı. Memur olan kişi hayatını kurtarmış sayılıyordu. Bankalar kefil isterken memur kefil olmasını tercih ediyor, memurlara kolayca kredi veriyordu. Anne ve babalar çocuklarının memur olmasını istiyor, çocuklarını memurla evlendirmeyi tercih ediyordu. Bu dönem ve bu alışkanlıklar kısmen sonlanmış olabilir. Zira kamu personeli reformu kapıda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu reformla ilgili açıklamalar yaptı ve “Memurluk tapulu mal olmayacak.” dedi.

Kamu kurumlarına yakın zamanda reform gelecek. Garantili iş döneminin yerini sekiz unsurlu beş yıllık karneye dayalı esnek bir düzenleme alacak. Bu düzenlemede yöneticiler ve memurlar performans değerlendirmesine tabi tutulacak. Memura hem vatandaş hem de memurun amiri not verecek. Performans değerlendirmesi sırasında memur sekiz farklı unsur açısından değerlendirilecek. Bu unsurlar iş bilgisi, iş kalitesi, iletişim, iş birliği, görev bilinci, iş alışkanlıkları, disiplin ve kurallara uyma ve gelişime açıklık olarak sıralanmakta. Bu unsurlar açısından vatandaş ve amir memuru değerlendirebilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kamu personeli reformu hakkında şu bilgileri verdi: “Kamuda bütüncül bir düzenleme yapabilirsek, taşeronları bunun içinde çözeceğiz. Kamu çalışanları zaten yamalı bohça gibi 657, sözleşmeliler, kısa süreli sözleşmeliler, mevsimlik işçiler, 4A, 4B, 4C. Bunlara statü koyacağız buna göre yeni bir format çıkacak. Düzenleme çalıştaylarda netleşecek. Güvenceli, sürdürülebilir, geliştirilebilir bir yapı arzu ediyoruz.” Müezzinoğlu, 657 sayılı kanuna göre iş güvencesinin tapulu mal gibi olmasının yanlış olduğunu ifade etti ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: ”Memurun kendisini geliştirmesinin yolu açılmalı; liyakati, performansı değerlendirebilmeli. Yılların getirdiği kıdemle, birikimle bunu ölçmek doğru değil. Bunda da ısrarla güvence diyorsak kamu da beklediği hizmeti alamaz. Mesleklere göre beş yılda bir kendini kontrol edebilen bir sistem olmalı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme 2017 - 2018

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının ifadelerine göre reformun ardından kamu kurumlarının tümünde sicile değil performans kriterlerine bakılacak ve her biri ayrı olan beş devlet personel rejimi bir yasa kapsamına alınacak. Ayrıca kamu personelinin aldığı maaş aynı kalmayacak ve performansı yüksek olan memurlar daha yüksek ücret alacak. Bunların yanı sıra müşavirlik kadrolarının da gözden geçirilmesi söz konusu. Reform kapsamında 657 sayılı memur yasası modern çağa uyumlu hâle getirilecek. Temel ücret, hizmet farkı, ek ödenek, ders ücreti, vekalet ücreti ve benzeri ücretlerde de değişiklikler yapılacak.

Memurların ve Türkiye’deki her vatandaşın yıllarca garantili gözüyle baktığı kamu personelliği reform ile yakın zamanda tanışacak. Referandumdan sonra kamu personeli reformu hayata geçirilecek. Şu anda reforma ilişkin çalışmalar devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.