Kamu İşçilerine Yüzde 18 Zam Talep Edildi

Türk-İş kamu işçileri için yüzde 18 zam talep etti. Türk-İş Genel Başkanının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanıyla gerçekleştirdiği toplantının ayrıntıları bu yazımızda. 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ayrıca bağlı sendikaların genel başkanları toplandı. Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü adlı toplantıda Türk-İş Genel Başkanı Atalay, kamu işçileri için talep ettikleri zam oranını dile getirdi.

Toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleşti. Bakan Müezzinoğlunun toplantıda yaptığı açıklamaya göre 2017 yılının Ocak ayından beri kamuda çalışan işçilerin toplu iş sözleşmeleriyle ilgili çalışmalar başlamış durumda.

Türk-İş’in Öneri ve Talepleri Alındı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu Türk-İş Genel Başkanı ve bağlı sendikaların genel başkanları ile yaptığı toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Başkan Müezzinoğlu taleplerin güzel olduğunu ancak yapılabilirliğine bakacaklarını söyledi. Ayrıca çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutladı.

Müezzinoğlu’nun açıklamalarına göre Bakanlık makul talepleri imkânlara bağlı olarak makul düzeyde çözmeye çalışacak. Gerekli değerlendirmeler yapılacak ve arzu edilenin azamîsini başaracak şekilde çalışmayı sonuçlandıracak. Çalışmaların çok uzatılmadan bir ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Türk-İş’in Talepleri 200 Bin İşçiyi İlgilendiriyor

Türk-İş Bakan Müezzinoğlu ile yaptığı toplantıda taleplerini dile getirdi. Bu talepler 200 bin kamu işçisini ilgilendiriyor. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, talepleri alan Bakan Müezzinoğlu gerekli çalışmaların yapılacağını ve bir ay içinde sonuçlandırılacağını belirtiyor.

Türk-İş’in talepleri şöyle sıralanıyor: 

  • “Birinci madde iyileştirme, brüt 2 bin 200 liranın altında ücret alan işçi arkadaşlarımıza 400 lira, 2 bin 250-2 bin 500 arasında brüt ücret alan arkadaşlarımıza 200 lira, 2 bin 500-2 bin 800 lira arasında brüt ücret alan arkadaşlarımıza, 2 bin 850 lirayı geçmemek şartıyla, 100 lira.
  • Birinci yıl ücret zammı, 31 Aralık 2016’dan itibaren iş yerinde çalışan işçilerimize, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yüzde 18.
  • İkinci yıl ücret zammı, 31 Aralık 2017 tarihinde iş yerinde çalışan işçi ücretleri, 2017 yılında gerçekleşen enflasyon oranına 4 puan ilave edilerek ücret zammı yapılır.
  • Denge ödeneği, geçen sene özellikle vergiden dolayı ortalama 2 bin 500 lira ücret alan arkadaşlarımız, ocak ayında 2 bin 500 lira alıyorlar. Bu ücret, mayıstan itibaren aralık ayına kadar 350 lira, yüzde 15 civarında ücretimiz aşağı düşüyor. Geçen sene bununla ilgili 500 lira denge ödeneğe konulmuştu. Bu sene bin lira talep ediyoruz.
  • Sosyal yardımlar birinci yıl 400 lira, ikinci yıl 500 lira. Yemek parası birinci yıl 15 lira, ikinci yıl 16 lira. Aile ve çocuk yardımı devlet memurlarına verilen miktarda, giyim birinci yıl 400 lira, ikinci yıl 500 lira.
  • Yukarıda yer alan sosyal yardımlardan yüksek olanlar aynı miktarda artırılır. Yukarıda yer almayan sosyal yardımlara ücret zamları oranında yardım yapılır.”

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.