Bankaların kredi kullandırırken gözettikleri en önemli konu kredi geri dönüşünü güvence altına alabilmektir. Bu nedenle kamu çalışanları her zaman için bankaların nezdinde daha güvenilir müşterilerdir ve bu müşterileri kendi bankalarına çekebilmek adına bankalar çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Kamu çalışanlarına özel kredi kampanyaları düzenleyen bankalar hem daha düşük kredi faiz oranları sunmakta hemde dosya masrafsız kredi gibi çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Kamu çalışanlarına özel ihtiyaç kredisi kampanyaları düzenleyen bankalar arasında ilk sıralarda Garanti Bankası yer almaktadır. Garanti Bankası kamu çalışanlarına özel kredi kampanyasından yararlanmak isteyen kişilerin kamu kimlikleri ve kendi kimlik belgeleri ile Garanti Bankası şubeleri arasından kendilerine en yakın olanı ziyaret etmeleri yeterlidir. İş Bankası kamu çalışanlarına kredi kampanyasında yine düşük faiz oranları sunulurken aynı zamanda 36 ay vadeli ihtiyaç kredi kullanımına izin verilmektedir.

Halk Bankasının internet sitesi üzerinden ise Halk Bankası kamu personeli kredi hesaplama işlemleri yapılabilmekte olup bu sayede başvuruda bulunulmak istenen kredi tutarına daha kesin bir şekilde karar verilebilmektedir. Bankalardan kamu kredisi çekmek isteyen kişilerin kamu kimliklerinin olması aranırken aynı zamanda kredi notu ortalamalarının da yüksek olması istenmektedir. Ne yazık ki düşük kredi notu olan kamu çalışanlarının kredi onayı almaları çok zordur. Kamu çalışanı olmak büyük bir avantaj olsa da yine de bu kredilerde de kredi notu ortalaması değerlendirmede önemli bir yere sahiptir.