Piyasalarda işlem yapan bir çok yatırımcı bu kavramı duymuştur. Ancak kullanma konusunda tereddütler yaşayan önemli bir kesimde vardır. Kaldıraç için bir kesim kumar olarak nitelendirip çok riskli bulsa da yaptığı işe hakim yatırımcılar için bulunmaz bir silahtır. Kısaca özetlemek gerekirse elinizdeki paranın ederinden fazla işlem açmasına yarayan bir kavramdır.

Kaldıraçlı İşlem Yapmak

Kaldıraçlı işlem dediğimiz işlemler yatırımcının mevcut sermayesinden daha büyük bir paraya hükmetmesine imkan vermektedir. Örnek olarak sizin 100 TL paranız olduğunu varsayarsak ve bir varlığın fiyatı 1000 TL ise sizin bu varlığı almanız imkansızdır. Ancak 10x kaldıraç bize bu imkanı sunmaktadır. Kaldıraçlı bir piyasada 100 TL ile 1000 TL ederinde bir ürünü satın alabilirsiniz ancak bazı riskleri mevcuttur. Eğer satın aldığınız ürün %10 değer kaybederse yani fiyatı 1000 TL den 900 TL ye düşerse siz bu işlemden 100 lira zarar etmiş olacaksınız ve pozisyonunuz likit olmuş olacaktır.

Likit Olmak Ne Demektir

Likit kelime anlamı olarak akışkan anlamına gelen Fransızca kökenli bir kelimedir. Finansal piyasalarda kaldıraçlı işlemlerde elimizdeki parayı kaybetmemiz anlamında kullanılır.

Likit olmamaktan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Kaldıraçlı bir işlem açtığımızda paramız ederinden çok kazanabileceği gibi çokta kaybetme riskine sahiptir. Likit olmamak için açtığımız pozisyona marjin eklememiz gerekmektedir. Marjini kısaca özetlemek gerekirse kaldıraçlı bir pozisyonda pozisyonumuzu kaldıraçsız bir şekilde büyülterek kaldıracımızı düşürmek olarak tanımlanabilir. Ettiğimiz zararın elimizdeki mevcut paraya ulaşmasını ve bizi likit etmesini önlemek amacıyla kaldıraçlı işlemlerde pozisyonun likit seviyesini minimuma çekebilecek kadar para bulundurmak gerekmektedir.

Kimler Kaldıraç Kullanmalı

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kaldıraç profesyoneller için uygun olan bir yatırım yöntemidir.

Kaldıraç kullanan bir yatırımcının çok iyi;

  • Risk yönetimi
  • Teknik analiz bilgisi
  • Piyasa analiz yeteneği gibi bazı becerilere sahip olması gerekmektedir.

Kaldıraç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Her şeyden önce kaldıraç kullanmak için gerekli yeterliliğe sahip olunduğuna emin olunmalıdır. Kaldıraç küçük fırsatları değerlendirmek için güzel bir yol olsa bile yanlış kullanıldığında paranızın tamamını kaybetme ihtimalinizin olduğu çok riskli bir yatırım yöntemidir.

Kaldıraç kullanırken;

Stop lose kullanmaya olabildiğince işlem yaptığınız yöne göre(short işlemlerde direnç, long işlemlerde destek) stop koyacağınız yerlere yakın işlemler açmaya işlemdeki paranızın likit seviyesini düşürmek için her zaman elinizde marjin ekleyebilecek para bulundurmaya dikkat edin. Ve kaybettiğiniz %10 büyüklüğünde bir parayı geri kazanmak için %20 değerinde bir kar etmeniz gerektiğini unutmayın. Bu sebeple her zaman temkinli ve güvenli işlemler açmaya özen gösterin.