Kadınlara Teşvik Kredileri Nelerdir ?

Kadınların iş dünyasına adım atmasını ve girişimde bulunmasını destekleyen çok sayıda kurum vardır. Ancak bunlardan haberdar olan kadınların sayısı azdır. Bu kurumlar ayrıca kadınların girişimlerini destekleyen krediler vermektedir. Kadınlara teşvik kredileri hakkında ayrıntılı bilgiler bu yazımızda.

Kadınların iş hayatına girmesi pek çok kurum tarafından desteklenmektedir. Her geçen yıl kadınların girişimde bulunma gücü artmakta ve özgüvenleri de aynı şekilde artış göstermektedir. Kurumlar da kadınların bu hareketini destekleyecek ve onların girişimlerini teşvik edecek krediler vermektedirler. Kadınlara özel teşvik kredilerini ve diğer maddi destekleri yazımızda bulabilirsiniz.

Kadınlara Özel Teşvik Kredileri

Kadınların iş hayatına atılmasını ve yeni projeler yapmasını destekleyen kredilere kadınlara özel teşvik kredileri adı verilmektedir. Bu krediler kamu kurumları tarafından verilebildiği gibi özel sektörde yer alan kurumlar tarafından ve sivil toplum kuruluşları tarafından da verilebilmektedir. Bunlar arasında en çok bilinen kurumlar KOSGEB ve TOBB’dur.

KOSGEB ve TOBB’un yanı sıra belediyeler de teşvik kredisi vermektedir. Ayrıca Kadın Girişimciler Kurulu da bu konuda aktiftir. Ayrıca pek çok kadının haberdar olmadığı çok sayıda kurum mevcuttur. Bunlar Garanti Kadın Girişimci, İletişim Ağı Girişimi ve daha çok sayıda vakıf ve dernektir. Önemli olan bunlardan haberdar olmak ve girişimi destekleyecek kuruluşlar bulmaktır.

Kadınlara Teşvik Kredilerinin Önemi Nedir?

Türkiye’de kadınlar son yıllarda çeşitli sektörlerde çok aktif bir şekilde var olmaya başlamışlardır. Kadınlar ev işlerini, aile yaşamlarını ve iş yaşamlarını birlikte yürütmeye çalışmaktadırlar. Özellikle yeni girişimlerde bulunan kadınların desteğe çok ihtiyaçları olmaktadır. Bu yüzden kadınların el ele vererek oluşturdukları dayanışma vakıfları ve dernekler bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Ancak sadece tam zamanlı çalışmalarda yer alan kadınlar değil ev hanımları da bu konuda çok iyi işler başarmaktadır.

Pasta ve yemek pişirerek satan çok sayıda ev hanımı vardır. Bu ev hanımları kendi iş yerlerini açmak istediklerinde TGMP (Türkiye Grameen Mikrofinans Programı) ve TİSVA (Türkiye İsrafı Önleme Vakfı) mikro krediler vererek kadınlara destek olmaktadırlar. Mikrokredilerin verilme koşulları iş kurma hedefi ya da mevcut işi geliştirme hedefinin olmasıdır. TGMP (Türkiye Grameen Mikrofinans Programı) tarafıdnan verilen krediyi almak istiyorsanız girişiminizin akraba olmayan beş kadın tarafından kurulmak istenen bir iş olması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.