Kadınlar eskiye göre iş hayatında çok daha fala yer almakta. Eskiye göre istihdam edilen kadınların sayısı çok arttı. Bu yüzden kadınlara ve kadın girişimcilere kredi veren bankaların sayısı ve bu bankaların kadınlara sunduğu olanaklar da arttı. 

Kadınlar iş hayatında önceki yıllara göre çok daha yoğun şekilde yer almaktalar. İstihdam edilen kadın sayısı önceli yıllara göre arttı ve artaya devam ediyor. Özellikle girişimci kadın sayısında büyük bir artış oldu. Ayrıca evden çalışan kadınların sayısı da son yıllarda birden artış gösterdi. Bu kadınlar evde bilgisayar başında yazarlık, grafikerlik, tasarımcılık yapabilmekteler. Üstelik yazılımcı olan ve mobil uygulama geliştiren kadınlar da var.

Bunların yanı sıra evde pasta, börek yaparak bunları satan kadınlar mevcut. Ayrıca evde takı tasarlayan, yün kazak, yelek ve benzeri şeyler örüp  bunları internet ortamında satmaya çalışan kadınlar da var. Bu kadınlar bankadan kredi alamayan kadınlar olarak biliniyor. Bunun nedeni ise gelirlerinin olmasına rağmen gelir belgelerinin olmaması. Yani gelirlerini gösterememeleridir. Bankalar işte bu kadınlara gelir belgesi istemeden kredi vermektedirler. Ancak elbette tüm bankalar değil sadece belirli bankalar bu kadınlara kredi vermektedir. Yazımızın devamında gelirlerini belgeleyemeyen kadınların kredi alabileceği bankaları sıraladık.

Denizbank

Kadınlara gelir belgesinin ibrazına gerek olmadan kredi veren bankaların başında Denizbank gelmektedir. Denizbank evde iş yapan ve gelir belgesi olmayan ve kredi başvurusunda bulunan kadınlara, sadece onların kredi notuna bakarak kredi vermektedir. Üstelik kredi başvurusu aynı gün sonuçlanmaktadır. Kadınlara ihtiyaç kredisi veren diğer banka Akbank’tır. Akbank kadınlara gelir belgesi ibrazı olmadan 2000 TL ihtiyaç kredisi vermektedir.

Halkbank

Halkbank da kadınlara faizsiz kredi vermektedir. Ancak bu krediyi sadece esnaf olan ve iş yeri sahibi olan kadınlara vermektedir. yani esnaf ve iş yeri sahibi iseniz  2017 yılında Kefalet Kooperatifi üzerinden Halkbank’a kredi başvurusu yaparak 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi alabilirsiniz. Bu krediyi 24 ayda eşit taksitlerle geri ödemeniz şarttır. Bu kredinin ayrıca 500 TL masrafı vardır.

Kadınlara ihtiyaç kredisi veren kurumlar sadece bankalar değildir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da kadın girişimcilere 15 bin TL faizsiz kredi vermektedir. İş kurmak isteyen bir kadınsanız herhangi bir kefil ya da evrak şartı aranmadan bu kurumdan kredi alabilirsiniz.

Kadınların yıllarca en büyük sorunu para kazanamamak ve maddî özgürlük kazanamamak oldu. Bildiğiniz gibi kadınlar iş hayatından yıllarca uzak tutuldu. Fırsat verilmesi durumunda pek çok harika iş çıkarabilecek yeteneğe sahip olan kadınlar hep mutfağa ve eve hapsedildiler. Ancak yıllar içinde kadın mutfaktan ve evden çıkmayı, iş hayatına girmeyi ve iş dünyasında başarılar elde etmeyi başardı. Üstelik zaman zaman erkeklerden daha başarılı oldu. Böylece kadınlar maddî anlamda kendi ayakları üzerinde durabileceklerini ve kendi paralarını kazanabileceklerini gösterdiler. Böylece pek çok kurum ve banka onları desteklemeye başladı. Bankaların ve kurumların sunduğu bu fırsatlardan yararlanarak siz de işinizi kurabilir ya da büyütebilirsiniz.