Kadın girişimciler iş hayatından kendilerine her geçen yıl daha çok yer bulmaktadırlar. Aslında yer bulmamakta; yer açmaktadırlar. Kadınlar iş yerlerinde ve girişimlerde kendilerine yol açmakta ve kendi iş yerlerini kurmaya çalışmaktadırlar. Kadınların çabalarına tanık olan çeşitli kurumlar ve bankalar da kadınları desteklemekte ve onlara kredi vermektedirler.

Önceki yıllarda kadınlar eve hapsolmuştu ve ev işleriyle ilgilenmekte ya da çocuk büyütmektelerdi. Ancak kadınlar daha sonra kendi paralarını kazanmak ve kendi ayakları üstünde durmak istediler. Bu istek diğer her türlü duruma ve zorluğa baskın çıktı ve kadınlar kendilerine iş dünyasında yer açmayı başardılar. Pek çok dernek ve vakıf da kadınlara destek çıkmaya başladı ve bu desteklerini devam ettirmekteler.

Kadınların iş dünyasında ayakta kalmak için gösterdiği çabaya bankalar da çıkardıkları kredilerle destek verdiler. Hatta KOSGEB de kadınlara daha kolay kredi vermekte ve onları verdiği hibe ile desteklemektedir. TEB de kadın girişimcilere teminatsız kredi veren bankaların arasındadır. TEB, girişimci kadınlara Avrupa Birliği ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu sahipliğinde kredi vermektedir.

TEB kadınlara ait olan ve kadınların yönettiği işletmeleri desteklemek amacıyla kadınlara kredi desteği oluşturmuştur. TEB, verdiği kredilerle kadınların girişimciliğe adım atmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. TEB kadın girişimcilerine verdiği kredileri “İş Hayatında Kadın” programı kapsamında vermektedir. Kredi almak isteyen kadın girişimcilerin kendi işlerini kurmayı planlamaları ya da hali hazırda bir işletme sahibi olmaları gerekmektedir.

TEB’in iş dünyasında patron konumunda bulunan kadınların finans desteğine ulaşamaması şeklinde seyreden sorunu ve zorlukları aşmaları için verdiği kredi kadınlar için çözüm olma niteliği taşımaktadır. Yani kadınlar yaşadıkları her türlü finansal zorluğu ancak bu kredilerle çözmeye çalışmaktadırlar.

Ancak TEB’den girişimci kadınlara yönelik verilen bu krediyi alabilmek için uygun aday olmanız şarttır. TEB’den kadın girişimci kredisi almak için uygun aday olup olmadığınızı TEB şubelerini ziyaret edip, müşteri temsilcisi ile görüşerek öğrenmeniz mümkündür.

TEB kadın girişimcilere verdiği krediyi 36 aya varan vade seçenekleriyle, 75 bin TL’ye kadar ve teminatsız olarak vermektedir. TEB söz konusu krediyi ayrıca işletme sahibi olan kadınlara ya da üst düzey yöneticisi kadın olan fimalara da vermektedir. TEB bu program için 50 milyon Euro’luk kredi desteği ayırmıştır. Böylece kadınların iş dünyasına daha çok girmesi hedeflenmektedir.

TEB kadın girişimci kredisinden yararlanmak isteyen ve üst düzey yöneticisi kadın olan firmaların yıllık cirosu ve aktif büyüklüğü 50 milyon TL’yi aşmamalıdır. Ayrıca bu firmaların çalışan sayısı da 250’den az olmalıdır.