[Ders 9] – Kademeli Pazarlama

Bu derste kademeli pazarlamayı öğreneceğiz.

Kademeli pazarlama, ya da başka bir şekilde söylemek gerekirse “İlk Buluşmada Evlenme Teklifi” etmeyin. İlk buluşmada evlenme teklifi etmek istemezsiniz. O halde reklamlarınızda insanlardan sizden satın almalarını istemeyin.

Onun yerine bilgi, çözüm veya değer sunun. Ve unutmayın, müşterileriniz insandır, onlar güvenilir uzun süreli ilişki isterler. Çoğu şirketler kişiliksiz, verimsiz ve mesafeli hissedilen pazarlama yöntemleri oluşturuyorlar. Biz insanlar tüzel kişiler ile değil, insanlarla etkileşime geçmek isteriz. Pazarlama deneyimi oluşturmak yeni arkadaş ile ilişki kurmaya benzer.

Potansiyel müşterilerinize ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satmaya çalışırken heyecanlanarak onları satın almaya zorlamamanız lazım. Onun yerine, potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmanızı sağlayan, zamanla güven inşa eden, onları müşteriye dönüştüren ve müşterilerinizin sizden zamanla daha fazla ürün veya hizmet satın almalarını sağlayan sistemi oluşturmanız daha akıllıcadır.

İşte bu sistem de kademeli pazarlamadır.

Küçük eylem adımları uzun vadede büyük sonuçlara götürür.

Kademeli pazarlama sisteminizi kurduğunuz zaman uzun vadede büyük sonuçlara kadar götürecek birçok kişi bulabilirsiniz.

Amaç kazı öldürerek altın yumurtaları almak değil, sistemi optimize etmektir.

Eğer çok agresif veya çok saldırgan davranırsak, ya da satışı bir an önce tamamlamaya çalışırsak potansiyel müşteriyi korkuturuz.

Burada yapmamız gereken şey ise onları küçük eylem adımlarıyla hareket etmelerini sağlamak ve zamanı geldiğinde de müşteriye dönüştürmektir.

Kademeli pazarlama sisteminiz için temel yapıyı inceleyelim. Özellikle de internette kullanabileceğiniz bir yapıdır, tabii gerçek hayatta da kullanabilirsiniz.

Bu adımları gerçekleştirmeye başladığınızda kendiniz başka adımlar da ekleyebilirsiniz. Ne de olsa her işe özgü bir sistem geliştirilmelidir.

Bu adımları sırasıyla uygulamalısınız, özellikle de ilk defa pazarlama sisteminizi kuruyorsanız.

Kademeli pazarlamanın ilk adımı da potansiyel müşteri edinmektir, bunun için arama motoru optimizasyonu, sosyal medya platformları, Google reklamları ve diğer tıklama başına ödeme reklamları oluşturabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   [Ders 3] - İnsan Davranışının 10 İlkesi

Sonraki adım da potansiyel müşterileri e-posta veya sosyal medya abonelere dönüştürmektir.

Bunu nasıl yapacağınızı kısaca anlatayım, insanlar web sitemizi ziyaret ederler, onları abone olmaya teşvik ederek isimlerini, e-posta adreslerini, eğer gerekirse de telefon numaralarını alıyoruz. Karşılığında da ücretsiz e-kitap, video veya ücretsiz ürün, ya da ürün veya hizmetinizin deneme sürümünü sunuyoruz. Kolay kolay kimse iletişim bilgilerini başkalarına vermek istemez.

Daha sonra da onlarla iletişim halinde oluyoruz sürekli, onları başarılı bir şekilde müşteriye dönüştürmek için e-posta adreslerine faydalı içerikler, eğitimler ve promosyonlar gönderiyoruz.

Müşteriye dönüşenlere de ek olarak ilgili ürün veya hizmetlerinizi sunabilirsiniz, yaklaşık %20’sini ikna edersiniz.

Bu yöntem ile işinizi büyütebilirsiniz, çünkü diyelim ki ilk ürününüzü 300 liraya satıyorsunuz ve ek olarak 3000 liralık ilgili ürününüzü sunuyorsunuz ve ilk ürününüzü 300 liraya satın alanların %20’si ek olarak sunduğunuz ürününüzü satın alırlar.

Bu satışlarımızı ve gelirimizi arttırmanın en etkili yoludur.

Sonraki adım diğer ürün veya hizmetlerinizi yeniden pazarlama ile ilgilidir, mevcut müşterilerinize daha fazla ürün veya hizmet satmak yeni müşteriler edinerek onlara satmaktan çok daha etkili ve çok daha az maliyetlidir.

Bu yapıyı detaylıca inceleyelim.

Potansiyel müşterileri elde etmek için internet reklamları oluşturun, örneğin Google ve sosyal medya reklamları, ve diğer tıklama başına ödeme reklamları vs… Arama motoru optimizasyonu yapın veya uzmanına yaptırın. Hedef kitlenizin e-posta veya diğer iletişim bilgilerini toplamak için değerli içerikler, videolar, makaleler oluşturun. E-posta abone listesi veya takipçi sayısı fazla olan sosyal medya sayfa sahipleri ile ortaklıklar kurun.

Anahtar ise her zaman sonuç, yarar ve çözüm vaat etmektir.

Aboneleri nasıl elde edebilirsiniz, bakalım. Web sitenizi ziyaret edenleri e-posta abone listenize kayıt olmaları için teşvik edin. Karşılığında da ücretsiz videolar, PDF e-kitaplar, kuponlar vb sunun. Ve hemen onlarla iletişime geçmek için yararlı e-postalar göndermeye başlayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   [Ders 10] - Müşteriye Dönüştüren İlgi Çekici Başlıklar

Bu adımda potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürüyoruz.

Potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanmak için ve onları motive etmek için yararlı tavsiyeler, eğitici videolar ve içerikler göndermeye devam edin.

Arada sırada özel teklifler, indirimler, bonuslar ve promosyonlar gönderin, örneğin, “Eğer bugün sipariş verirseniz bonus olarak bunları hediye veriyoruz” ya da “Bugün için özel indirim yapıyoruz” gibi. Size ilgili sorular sormalarını sağlayın.

Satın Alma Aşamasında Diğer İlgili Ürün veya Hizmet Satışı

Müşterilerinizin satın alma aşamasında sizden bir şeyler satın alırken diğer ürün veya hizmetlerinizi de satın alma olasılıkları çok yüksektir.

Müşterilere ek olarak ilgili ürün veya hizmet satarken ilk satın aldıkları şeylerle alakalı ve değerli olmasına dikkat edin. Örneğin, diyelim ki turizm sektöründeyiz, Fransa turu satın alanlara Antalya tatil paketi satmaya çalışmak pek doğru bir fikir değil, fakat tüm avrupa tur paketini sunabilirsiniz.

Şimdi de yeniden pazarlama hakkında konuşalım.

Müşterileri ve potansiyel müşterileri daima izleyin.

Müşterileri edindikten sonra yapmanız gereken şey ise onları müşteri olarak elde tutmaktır.

Müşterilere müşteriye dönüştükten sonra yatırım yaparsak ne olur? Onların yardımıyla ürün veya hizmetimizi daha da geliştirebilir miyiz? Onlarla ilişkimizi derinleştirebilir miyiz?

Onlar işinizin parçasıdır. Ürün veya hizmetinizi geliştirmek için onlardan yararlanın, ileride satın alabilecekleri ürün veya hizmet oluşturmak için onlardan faydalanın. Onlarla ilişkinizi her zaman canlı tutun, böylece onlara daha fazla ilgili ürün veya hizmet satabilirsiniz.

Şimdi de konuyla ilgili alıştırma yapalım.

  • İlk soru: Potansiyel müşterileri ve aboneleri elde etmek için onlara ne sunabilirsiniz? Web sitenizi ziyaret edenleri e-posta abonesine dönüştürmek için onlara teklifiniz nedir?
  • Diğer bir soru: Müşterinizin sizinle ilişki kurması için ilk satın alması gereken ürün veya hizmet nedir? Yani insanlara ilk olarak sunduğunuz ana ürün veya hizmet nedir?
  • Son soru: Müşterilere ek olarak ne satabilirsiniz ve birisi müşteriye dönüştükten sonra başka neler sunabilirsiniz?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   [Ders 2] - 11 Pazarlama Düşünce Yapısı

 

Son Ders: [Ders 10] – Müşteriye Dönüştüren İlgi Çekici Başlıklar

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.