Kaç saatten sonrasının fazla mesaiye girdiği konusunda çalışanlar tarafından yöneltilen çok soru mevcuttur. Yazımızı okuyarak kaç saatten sonrasının fazla mesaiye girdiği konusunda bilgi alabilirsiniz. 

Fazla mesai yapmak konusunda Türkiye’de bilgisi olmayan çalışan sayısı çok fazladır. Bir çalışanın günde kaç saat mesai yapabileceği ve en fazla kaç saat çalışabileceği konusunda bilgisi olan çalışanların sayısı maalesef azdır. Bu konu hakkında bilgi almak için İş Kanununa bakmak gerekir. İş Kanununda bir çalışanın bir günde, bir haftada ve bir yılda en fazla kaç saat çalışabileceği belirtilmiştir. Bu kanuna göre fazla mesai hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Türkiye’de özel sektörde yer alan ve pek çok iş yerinde çalışan kişiler fazla mesai yapmaktadırlar. Ancak fazla mesai yaptığı hâlde bu mesainin ücretini alamayan çalışan sayısı da fazladır. İş Kanununda fazla mesai hakkında verilen bilgiler konusunda bilgi sahibi olursanız hakkınızı aramayı da başarırsınız. Bu yüzden öncelikle iş vereninizin sizi günde en fazla kaç saat çalıştırabileceği konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Ayrıca bir haftada en fazla kaç saat çalışabileceğiniz ve kaç saatlik fazla mesainin yasal olduğu konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekir. İş Kanununun 63., 69. ve 41. maddelerinde yasal çalışma saatleri ve yasal fazla mesai saatleri konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgiler mevcuttur. Buna göre bir haftada 45 saat çalışmak normal mesaidir. Haftalık 45 saatlik çalışmanın üstünde yapacağınız her bir saatlik mesai fazla mesai olacaktır.

Ancak fazla mesai yapma konusunda da bir çerçeve belirlenmiştir. Buna göre bir iş veren çalışanını bir günde en fazla 11 saat çalıştırabilir. Bu da günde en fazla üç saat fazla mesai uygulamak anlamına gelmektedir. Yani bir günde 11 saatten fazla çalışma fazla çalışmadır. Bu da yasal sınırların üzerinde bir çalışmanın olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca bir yıl içinde bir çalışan en fazla 270 saat çalışabilir. Yine bu yasal sınırın üstünde bir çalışma söz konusu ise bu konuyu mahkemeye taşımanız gerekir. Çünkü yılda 270 saatin ve günde 11 saatin üstünde mesai yapılamaz. Bu konu hakkında dava açarak kıdem tazminatı almanız mümkündür.

Fazla çalışmak ve bu çalışmanın ücretini alamamak Türkiye gerçeğidir. Bu yüzden İş Kanunu hakkında bilgi sahibi olmalı ve iş vereninizin sizi yasal sınırların üstünde çalıştırmasına müsaade etmemelisiniz. Böyle bir durum söz konusu ise bunun bir dava konusu olduğunu bilmelisiniz ve hakkınızı kanunlar çerçevesinde aramalısınız. Yılda 400 ila 500 saat arasında çalışan kişilerin olduğunun söylendiği Türkiye’de çalışanlar hâlâ İş Kanunundan habersizdir. Bu yüzden de çok mesai yaparak az ücret almak alışkanlık hâlini almıştır. Ancak İş Kanunundan haberdar olmak hem günde kaç saat çalışabileceğinizi bilmenizi sağlar hem de iş verenlerin haksız kazanç elde etmesini engeller.