İşyeri kredisi kullanarak kendi iş yerinin sahibi olmak isteyen kişiler için özel olarak geliştirilen işyeri kredisi aslında konut kredisi benzeri bir kredi olup tek farkı kredi kullanarak satın alınacak taşınmazın konut değil iş yeri olmasıdır. Bu kredi türü de uzun vadeli kredi türleri arasında yer alıp 120 ay vadeli kredi kullanımına izin verilmektedir.

İşyeri kredisi veren bankalar arasında en çok tercih edilenlerin başında yer alan Ziraat Bankası işyeri kredisi için satın alınmak istenen iş yeri bedelinin yüzde 75’i oranında kredi kullanımına izin verirken 120 ay vadeli iş yeri kredisi için başvuruları kabul etmektedir. İşyeri kredisi başvurusu ile iş yeri olarak kullanılmak üzere ofis, muayenehane, mağaza, büro ve dükkan alımı için kredi desteği sağlanır. İnternet sitesi üzerinden Ziraat Bankası işyeri kredisi hesaplama işlemi yapılabileceği gibi aynı zamanda online kredi başvuru formunun da doldurulması mümkündür.

Ziraat Bankası işyeri kredisi onayı verilmesi halinde kredi vadesinin sonuna kadar hayat sigortası, işyeri sigortası ve zorunlu deprem sigortası zorunlu olarak kabul edilmekte ve yapılmaktadır. İşyeri kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin satın almak istedikleri iş yeri bedelinin yüzde 25 oranında peşinata sahip olmaları gerekir. Çünkü bankalar sadece yüzde 75 oranında kredi desteği vermekte olup 120 ay vadeli kredi kullanmak isteyen kişiler için cazip kredi faiz oranları sunulmaktadır. Kredi onayı verilmesi durumunda ekspertiz işlemi yapılarak işyeri bedeli belirlenmekte ve bu bedelin yüzde 75 oranında kredi kullanımına izin verilmektedir.