Yeni bir işyerine sahip olmak pek çok kişinin hayallerini süslerken artık kendi işimin patronu olmak istiyorum diyen kişilere hem devlet destekli işyeri kredisi hem de bankalar tarafından kullandırılan işyeri kredileri fırsatları sunulmaktadır. Bu sayede kendi işimi kurmak istiyorum diyen kişilerin bu fikirlerini çok daha kolay bir şekilde hayata geçirmeleri sağlanırken aynı zamanda açılan yeni iş yerleri sayesinde de işsizlik oranlarının düşürülmesi amaçlanmaktadır.

Bankalardan kullanılmak istenen işyeri açma kredisi başvuruları için kişinin öncelikle çok sağlam bir proje hazırlaması gerekir. Aslında ihtiyaç kredileri ile işyeri açma kredileri birbirlerinden çok farklı kredi paketleridir. Çünkü işyeri kredi kampanyaları ile kişilere hem çok daha düşük faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sunulmakta hem de daha uzun kredi vade seçenekleri sunulmaktadır.

Hatta işyeri açma kredisi devlet tarafından kullandırılıyor ise bu durumda geri ödemesiz kredi paketleri bile bulunulmaktadır. Hibe kredi olarak bilinen bu krediler sayesinde işyeri açma kredisi hesaplama işlemlerinde bazen 0 faizli kredi kullanımı sağlanırken yine ilk yıl ödemesiz kredi paketleri gibi farklı pek çok seçenek bulunmaktadır. Ancak bu tip geri ödemesiz hibe kredi desteklerinden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka İŞKUR tarafından açılan girişimcilik kurslarını bitirerek girişimcilik sertifikası almaları gerekir.

Ülkemizde insanların ekonomik faaliyetler içerisine katılmak için çeşitli imkânlar devlet tarafından kurulan kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Elbette bu destekleme kurumları çeşitli yöntemler ile desteklerini sürdürmektedir. İnsanların kendilerine ait iş yeri açarak ekonomik faaliyette bulunması için KOSGEB Kurumu tarafından verilen desteklerden faydalanabilmektedirler. Söz konusu krediler belirli bir orana kadar sıfır faizli, belirli bir orandan sonra ise düşük faizle verilmesi mümkündür.

Kosgeb Kredisi İle İş Yeri Açma

Söz konusu kredilere başvurmak için 18 yaşını tamamlamış ve ülkemiz vatandaşı olması zorunludur. Söz konusu kuruma başvuruda bulunan insanların belirli bir kursa tabi olmaları ve sertifika sahibi olması gerekmektedir. Bu sertifika elde edilmesi ve iş kurulması yönünde yapılan projenin onaylanmasının ardından 50 Bin Türk Lirasına kadar geri ödemesiz hibe kredi desteği vermektedir. Bunun yanında KOSGEB kuruluşu iş imkânına kavuşan ve işini kuran işletme sahiplerine 100 Bin Türk Lirasına kadar sıfır faizli kredi imkanı tanımaktadır.

Diğer İşyeri Açma Kredisi Veren Kurumları

Ülkemizde bankacılık alanında faaliyet gösteren kuruluşlar ekonomik olarak bir iş yapan kurum veya bireylere düşük faizli iş yeri kredisi sunmaktadır. Ülkemizde bu alanda özel ve kamu bankaları müşterilere kredi imkanı tanımaktadır. Bankalara yapılan talepler neticesinde iş yerinin büyüklüğü ve iş yerinin genişliği ile birlikte iş yeri kredileri oranları belirlemektedir.

Ekonomik faaliyette bulunacak olan müşterilerin bankalar ile yapılan görüşmeler neticesinde iş yeri açmak için kredi taleplerinde görüşme yapabilme olanaklarına sahiptirler. İş yeri kurma aşamasında olan insanların daha önce bankalar ile herhangi bir şekilde sorun yaşamaması durumunda çeşitli bankalardan bu alanda kredi talebinde bulunulabilir.

En Uygun İş Yeri Açma Kredisi Veren Banka

Ülkemizde bu alanda kredi veren bankalardan QNB Finansbank 0-48 ay vade uzunluğu ile aylık %1,21 oranında faiz ile kredi imkânı tanımaktadır. Bunun yanında Vakıfbank’ta bu alanda müşterilere 0-48 ay vade uzunluğu ile aylık %1,30 faiz oranı ile iş yeri açma kredisi vermektedir