İşte Booking.com’un Türkiye’den Aldığı Komisyon

Ekonomide Bugün

Türkiye’de mahkeme kararıyla faaliyetleri durdurulan Hollanda merkezli booking.com Türkiye’deki konaklama tesislerinden aldığı komisyonu açıkladı. Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. 

Booking.com yakın zamanda Türkiye’de faaliyetlerinin mahkeme kararı ile tedbir amacıyla durdurululmasına karar verilen websitesi olarak öne çıkmıştı. TÜRSAB yani Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği tarafından açılan davada booking.com’un haksız rekabete yol açtığı iddia edilmiş ve mahkeme bu iddiaları inceleyerek popüler çevrimiçi rezervasyon sitesinin faaliyetlerinin tedbiren durdurulmasına karar vermişti. booking.com şimdi Türkiye’de tartışmalara yol açan komisyon oranlarını açıkladı.

Komisyon Ortalaması Yüzde 15

Booking.com Türkiye’de çok tartışma yaratan komisyon tutarı konusunda açıklamalar yaptı. Hatırlayacağınız gibi TÜRSAB, websitesinin işletmelerden yüzde 50’ye varan oranlarda komisyon aldığını iddia etmişti. Popüler rezervasyon sitesi ise Türkiye dahil pek çok ülkede faaliyet gösterdiklerini ve her ülkenin yasalarına uygun hareket ettiklerini belirterek ortalama yüzde 15 oranında komisyon aldıklarını söyledi.

Booking.com açıklamalarında misyonlarının küresel turizmi geliştirmek olduğunu da vurguladı. The Priceline Group bünyesinde yer alan websitesi ayrıca ödedikleri vergilerin ayrıntılarına websiteleri aracılığıyla ulaşılmasının mümkün olduğunu da söyledi. Şirket, öncelikli amaçlarının Türkiye dahil olmak üzere dünyanın her yerindeki konaklama ortaklarına işlerini büyütmeleri için yardımcı olmak ve  müşterilerine kusursuz ve eğlenceli seyahat hizmeti sağlamak olduğunu da ekledi.

Komisyon Ortalaması Turizm Endüstrisindeki En düşük Oran

Booking.com şu anda müşterilerine 40’tan fazla dil seçeneği ile haftanın yedi günü ve 24 saat ulaşmayı başarıyor. Ayrıca sektörde binlerce şirketin yer almasına ve rekabetin canlı olmasına rağmen şirket, konaklama tesislerinden aldığı komisyon ortalamasının turizm endüstrisindeki en düşük komisyon oranı olduğunu belirtiyor.

Booking.com’a göre websitesinde yer alan ortaklar sadece bu platform onlar için kazanç ve onların dünyanın her yerinden başka şekilde asla ulaşamayacakları müşteriler sağladığında komisyon ödemekteler.

Türkiye’de Konaklama Tesisleri Açısından Önemi

Booking.com Türkiye’de pek çok kişi tarafından bilinen ve kullanılan bir çevrimiçi rezervasyon sitesi olarak öne çıkıyordu. Bu websitesi sayesinde pek çok kişi istedikleri konaklama tesisinde rezervasyon yapabiliyor ve ücretsiz ya da düşük ücretler karşılığında rezervasyonlarını iptal edebiliyorlardı. Yeni açılan ya da müşterilere başka ulaşma yolu olmayan tesisler burada yer alarak çok sayıda yeni müşteriye ulaşıyor ve bilinirliklerini artırıyorlardı.

Booking.com sitesinin en büyük avantajı bu site aracılığıyla tesislerde konaklayan müşterilerin tesislerde elde etttikleri deneyimler konusunda olumlu ya da olumsuz yorum yapabilmeleri ve tesislere puan verebilmeleri idi. booking.com bu tesislere aracılık etmeleri ve müşteri bulmaları dolayısıyla işletmelerden komisyon alıyordu.

2016’da Net Kâr 2 Milyar 135 Milyon Dolar

Popüler çevrimiçi rezervasyon platformu The Priceline Group kapsamında yer alıyor. Bu firma tarafından ABD Sermaye Piyasası Kuruluna sunulan 2016 raporunda firmanın 2016 yılına ait net kârı yer almakta. Buna göre şirket 2 Milyar 135 milyon dolar kâr etmiş ve 578 milyon dolar vergi ödemiş.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ