İstanbul’da kira fiyatları yüzde 25 oranında düşmüş durumda. İstanbul Emlakçıklar Odasının bildirdiği son duruma göre İstanbul’da kira fiyatları düşüşe geçti.

İstanbul herkesin bildiği üzere yaşaması keyifli olduğu kadar zor ve masraflı bir şehir. Öyle ki, kira fiyatları son derece yüksek ve kiralık konut bulmak son derece zor. Bu nedenle İstanbul’da yaşayan kişiler kiralık ev bulmakta zorlandıkları gibi beğendikleri evlerin kiralarını ödemekte de zorlanmaktalar. İstanbul’un Avrupa yakasında konut fiyatlarının yüksek olması nedeniyle pek çok kişi Avrupa yakasında çalışıp Anadolu yakasında yaşamakta.

İstanbul’da Çok Fazla Boş Konut ve İş Yeri Var

İstanbul’da şimdiye kadar kiralık konut ve iş yeri bulmakta zorlanan kişiler muhtemelen bugünlerde uygun fiyata kiralık konut ve iş yeri bulmakta zorlanmayacaklar. Çünkü İstanbul Emlakçıklar Odasının verdiği bilgilere göre İstanbul’da şu anda çok fazla boş konut ve iş yeri var. Ayrıca önemli ve dikkat çekici olan bir diğer konu da mal sahiplerinin mülklerine kiracı bulamama durumu olarak öne çıkmakta. Mülk sahiplerinin kiracı bulamama durumunun nedeni aslında fiyatların yüksek olması. Bu nedenle İstanbul’da konut ve iş yeri kiralama fiyatları düşmüş durumda.

İstanbul’da hem kiralık konutların hem de kiralık iş yerlerinin fiyatlarında düşüş yaşandı. Fiyatlarda genel olarak yüzde 25 oranında düşüş söz konusu. Örneğin, önceki yıl Beşiktaş’ta aylık kiralama fiyatı 2000 TL olan daireleri şu anda 1000 TL’ye kiralamanız mümkün. Aynı yerde aylık 12 bin TL’te kiralanan iş yerlerini ise 9 bin TL’ye kiralayabilirsiniz.

İstanbul’da Kiraların Düşmesinin Nedeni Ne?

İstanbul’da kiraların birdenbire düşmesinin nedenlerinin başında konut alımlarının fazla olması gelmekte. Hatırlayacağınız üzere Ocak ayında inşaat firmaları konut ve iş yeri satın almak isteyenler için son derece cazip kampanyalar yaptı. Bu kampanyalar insanların 20 yıla varan vadelerle konut satın alabilmelerine olanak tanıdı.

Konut satın alma kampanyalarının insanlara cazip tekliflerle sunulması insanların konut kiralamak yerine konut satın almaya yönelmelerini sağladı. Bu da kiralık konutların fiyatlarının düşmesine neden oldu. Kiracı bulamayan mal sahipleri çözümü kiralarda indirim yapmakta bulmuştur. Üstelik İstanbul Emlakçılar Odası yaşanan bu düşüşün bir süre daha devam edeceğine inanmaktadır.

İstanbul’da Mağaza Kiralarında Yüzde 30 Düşüş

İstanbul’da hem konut hem de iş yeri kiralama fiyatlarında yaşanan düşüş mağazalarda da yaşanmakta. Öyle ki mağazaların kiralama fiyatlarında yüzde 30 düşüş meydana geldi. Bazı ilçelerde kira fiyatları yakın zamanda çok yükselmişti. Bu yükselme ile başa çıkamayan kiracıların yüzde 60’ı mağazaları boşaltmıştı. Ancak şu anda kira fiyatlarının düşmesi sayesinde boşalan mağazaların bir kısmı yeniden kiralandı. Diğer boş mağazaların da yakında dolması ön görülüyor.

Konut satın alma kampanyaları yapan inşaat firmalarından uzun vadelerle konut satın alan çok alıcı oldu. Ancak konutların pek çoğu İstanbul’da yer alan konut projelerine dahil olduğu için bu satın almaların en büyük etkisi de İstanbul’da görüldü.