İstanbul’da ev fiyatları düşüyor. Eğer planlarınız arasında ev satın almak varsa İstanbul’da hem kiraların hem de lüks konutların fiyatlarında meydana gelen düşüşten yararlanarak ev sahibi olabilirsiniz. Üstelik bankaların düşük faizli konut kredisi kampanyalarından yararlanarak ev sahibi olma sürecinizi hızlandırabilirsiniz. 

İstanbul’da ev fiyatları düşüyor. Bunun öncelikli sebebinin kentsel dönüşüm kapsamında belirli bölgelerde konut sayısının artması olduğu düşünülüyor. Bu yüzden lüks konutların fiyatlarında düşüş meydana geliyor. Düşüşün en çok yaşandığı bölgeler İstanbul Anadolu yakasında yer alıyor. Özellikle konutların satış fiyatlarındaki ve kira fiyatlarındaki düşüş %20’yi aşmış durumda. 2016 Aralık ayı ev fiyatları geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında bir düşüş olduğu çok açık. Ayrıca geçen yıl satış ve kiralamanın yoğun olduğu bölgelere bu yıl bakıldığında alıcı bekleyen boş evlerin varlığı söz konusu.

İstanbul’da böyle bir durumun yaşanmasının sebebi uzmanlar tarafından arz ve talep dengesinin bozulması olarak gösteriliyor. Yine de markalı evlerin fiyatlarının arttığı çok açık. Ancak konutların fiyatlarında meydana gelen bu düşüşe kentsel dönüşüm etkisinin olduğu ortada. Lüks konutların satış ve kiralama fiyatlarında meydana gelen düşüşün sebebi kentsel dönüşüm kapsamında yapılan inşaatlardı. Dolayısıyla şu anda talep edilen konut sayısından çok daha fazla konut mevcut. Bu yüzden de %20’nin üstünde düşüş var.

Uzmanlara göre bu gerilemenin sebebi çok açık. İstanbul’da kentsel dönüşüm projesinin başladığı dönemde oturduğu ev kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan insanlar kiralık ev aradılar. Dolayısıyla talep edilen konut sayısı mevcut konut saysının üstündeydi ve kira fiyatlarında yükselme oldu. Şu anda kentsel dönüşüm projeleri tamamlanmaya başladı ve ev sahipleri tamamlanan evlerine yerleşmeye başladı. Bu yüzden kiralık evlerin sayısı arttı. Fakat burada asıl husus sadece bu evlerin boşalması değil aynı zamanda inşaatı tamamlanan projelerde yeni biten kiralık ya da satılık evlerin de ortaya çıkmasıdır. Yani artık istenilen konut sayısının çok üzerinde konut mevcut.

İstanbul’da ev fiyatlarının düşmesi potansiyel alıcılar için çok iyi bir fırsat demek. Ayrıca aslı fiyatının çok üstünde fiyatlara satılmaya çalışılan konutların fiyatları da normal seviyeye çekilmiş durumda.