İçindekiler

İşsizlik son yedi yılın zirvesine çıktı ve yüzde 12,7 oldu. TÜİK Aralık ayına ait işsizlik verilerini açıkladı ve işsizlik oranının son yedi yılın zirvesine çıktığı haberini verdi.

2016 yılının Aralık ayına ait işsizlik verileri TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklandı. Buna göre işsiz sayısı 3,9 milyon kişiye yaklaşmış durumda. Böylece işsizlik oranı son yedi yılın en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

Son Yedi Yılın Zirvesi

Hükümet her ne kadar işsizlikle savaşsa da ve önlemler alsa da işsizlik oranlarının yükseldiği görülüyor. Ayrıca istihdamın artırılmasına yönelik çalışmalar yapılsa da bu çalışmaların pek işe yaramadığını görmek mümkün. Hükümetin aldığı önlemler sadece sıkıntıları erteliyor.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklanan verilere göre Aralık ayına ait işsizlik oranları önceki yılın aynı ayına ait işsizlik oranından 1,9 puan daha yüksek. Yani işsizlik oranı yüzden 12,1 oranından 12,7 oranına çıkmış durumda.

Genç Nüfus İşsiz

Genç nüfusta görülen işsizlik oranı da yükselmiş durumda. Buna göre genç nüfusta işsizlik oranı 4,8 puan arttı ve işsiz gençlerin oranı yüzde 24 oranına yükseldi. Bu demek oluyor ki her dört gençten biri işsiz durumda. Ayrıca tarım dışı işsizlik oranı Aralık ayında yüzde 14,9 oranına yükseldi. Bu da tarım dışı işsizliğin 2,2 puan arttığını göstermekte.

Aralık ayı işsizlik verileri ayrıca önceki yıla göre işsiz sayısının 688 bin kişi arttığını gösteriyor. Yani şu anda Türkiye’de toplam 3 milyon 872 bin kişi işsiz durumda. Her ne kadar istihdam edilenlerin sayısı artsa da bu sayısı işsiz kalan kişilerin sayısından daha düşük. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklanan Aralık ayı verilerine göre istihdam edilen kişi sayısı 221 bin kişi arttı. Toplam sayı şu anda 26 milyon 669 bin kişi olarak açıklanıyor.

İstihdam Oranı Azaldı

Hükümet her ne kadar istihdam oranının arttığını söylese de istihdam oranı azalmış durumda. Her ne kadar yeni iş olanaklarının oluşturulduğu söylense de gelen veriler farklı bir tablo çiziyor. Buna göre istihdam edilenlerin sayısı biraz artsa da istihdam oranı 0,3 puan azalmış ve yüzde 45,1 seviyesine inmiş durumda.

Tarım sektöründe çalışanların sayısı da 88 bin kişi azalmış durumda. Ancak tarım dışı sektörlerde çalışan kişilerin sayısı tarım sektöründeki azalmaya nazaran 307 bin kişi arttı. Bu noktada çalışan kişilerin yüzde 54’ünün hizmetler sektöründe olduğunu not etmemiz gerekiyor. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) sektörlere göre dağılım oranlarını da açıkladı. Çalışanların yüzde 18,4’lük kısmı tarım alanında iken, yüzde 19,7’lik kısmı sanayi alanında, yüzde 6,9’u inşaat alanında ve kalan yüzde 54,9’luk kısmı hizmetler alanında yer almakta.

İşsizlik oranlarına artış görülmesine rağmen işgücüne katılma oranı 0,7 puan arttı ve yüzde 51,6 düzeyine ulaştı. Ayrıca kayıt dışı işsizlik oranı 0,6 puan arttı ve yüzde 32,7 oldu.