Günümüz ekonomik şartlarında insanları en çok endişelendiren işlerini kaybetme korkusudur.  Hangi işte,  hangi pozisyonda(özel sektör için) çalışıyor olursanız olun herkes için bu durum bir risk arz etmektedir.  Herkesin aklında aynı soru işareti… İşimi kaybedersem ne yaparım? Oysaki herhangi bir durumda işsiz kalırsanız sizi koruyacak bir sigorta var… İşsizlik sigortası…

İşsizlik sigortası nedir? Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışıyorken, yeterli çalışma arzunuz, yeteneğiniz ve gücünüz olmasına rağmen, sizin arzu ve talebiniz dışında işvereniniz tarafından işten çıkartılmanız ve uğrayacağınız maddi kayıpları ortadan kaldırmak amaçlı devlet tarafından oluşturulan gerekli bir sigorta dalıdır.

İşsizlik sigortasından nasıl yararlanılır?

İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için öncelikle çalışanın kendi arzusu dışında işinden çıkarılması gerekmektedir.  Çalışanın işsiz kalmasına sebep olacak her hangi bir yüz kızartıcı suç işlememesi ve şahsına ait tutanak tutulmaması şartı aranmaktadır.

Çalışma antlaşması iptal edilmeden önceki 120 günlük süreç içerisinde hiç işsiz kalmadan SSK­­­’sı tam olarak yatmış olması işsizlik sigortasına başvurmanın gerekli şartlarından bir tanesidir.  En önemli şart ise; işsiz kalınan süreçten itibaren 1 ay içeresinde İŞKUR’a şahsen giderek veya internet üzerinden aktif olarak başvuruda bulunmaktır.

İşsizlik sigortasında prim miktarı nasıl hesaplanır?

İşsizlik sigortasının yapılması zorunlu olup,  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 80 ve 82nci maddelerinde belirtilen prime esas alınarak 1 aylık brüt kazanç üzerinden; Sigortalı % 1,  İşveren % 2,  Devlet %1 oranında prim ödemeleri yapılmaktadır. Çalışan ve çalıştırandan olan işsizlik sigortası primleriyle birlikte ödenen Devlet katkı payları geri ödenmemektedir.
Ne kadar süreyle ödenir?600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün(6ay),  900 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 240gün( 8 ay), 1080 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 300 gün (10 ay) süre ile işsizlik ödeneği veriliyor.