İşsizlik oranı yüzde 13 oldu. 2017 yılının Ocak ayına ait işgücü istatistikleri TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Buna göre yeni işsizlik oranı yüzde 13 şeklinde açıklandı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayına ait işgücü istatistiklerini açıkladı. Daha önce Aralık ayında yüzde 12,7 olarak açıklanan işsizlik oranı Ocak ayında yeni sayıların açıklanmasıyla yüzde 13’e yükseldi. Buna göre yeni işsizlik verilerinin önceki aylara göre daha yüksek olduğu görüldü. Bu da her geçen ay ekonominin daha kötüye gittiğine işaret etmekte.

15 Yaş ve Üstü Yeni İşsizler Var

Türkiye İstatistik Kurumununu açıkladığı işgücü istatistiklerine göre Türkiye’de 15 yaş ve 15 yaşın üstündeki kişilerin arasından işsiz olanların sayısı 2016 yılının Ocak ayına göre 2017 yılının Ocak ayında artmış durumda. Geçen yılın Ocak ayına göre 2017 yılının Ocak ayında 15 yaş ve üstü işsiz sayısındaki artış 695 bin oldu. Yani 15 yaş ve üstü işsiz sayısı 3 milyon 985 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 1,9 puan arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu ayrıca tarım dışı işsizlik oranını da açıkladı. Buna göre tarım dışı işsizlik oranında da 2,2 puanlık artış söz konusu. 2017 yılının Ocak ayında tarım dışı işsizlik oranı yüzde15,2 olarak kaydedildi. Genç nüfusta işsizlik oranı da arttı. 15 ila 24 yaşları arasında olan gençlerde aynı ay içinde işsizlik oranı 5,3 puan arttı ve yüzde 24,5 oldu. Ancak 15 ila 64 yaşları arasında işsizlik oranı 2 puan arttı ve yüzde 13,3’e yükseldi.

Millî İstihdam Seferberliğinin Etkisi

Bilindiği gibi şu anda Millî İstihdam Seferberliği söz konusu. Buna göre herkes İşkur’a iş bulmaya iş edinmeye koşuyor. İşkur’un önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Ancak gerçek TÜİK’in açıkladığı istatistiklere göre öyle değil. İşsiz kalan kişi sayısı her ay yavaş yavaş artıyor. 2017 yılının Ocak ayınca bir önceki yılın aynı ayına göre istihdam edilen kişi sayısı 397 bin kişi artsa da istihdam oranı azalmakta.

Millî İstihdam Seferberliği’nin işsiz kişilerin işe girmesi konusunda etkili olup olmadığı istihdam oranına bakarak anlamak mümkün. Buna göre istihdam oranı 0,2 puan azaldı ve yüzde 44,8 oldu. Tarım sektöründe çalışan kişilerin sayısı 81 bin artarken tarım dışı sektörde çalışan kişilerin sayısı 317 bin kişi arttı. Ancak istihdam edilen kişi sayısının yeni işsizlere katılan kişilerin sayısına göre daha az olduğunu görmek mümkün.

Tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı değişmedi. Diğer sektörlerden sanayi sektörünün paryı 0,4 puan azalırken inşaat sektörünün payı 0,2 puan azaldı ve hizmet sektörünün payı 0,6 puan arttı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre kayıt dışı çalışan sayısı arttı. Bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışan kişilerin oranı önceki yılın aynı dönemine göre 0,7 puan arttı ve yüzde 32,5 oldu.