İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı devletin 2002 yılından beri işten çıkarılan çalışanlara verdiği bir maaştır. İşsizilik maaşı sayesinde işten çıkarılan çalışanlar yeni bir iş bulana kadar masraflarını karşılamaktadır. İşsizlik maaşının ne kadar olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyun.

İşsizlik maaşı devletin işten çıkarılan çalışanlara belirli bir süre boyunca ve belirli bir miktarda verdiği bir maaştır. Bu maaş sayesinde işten çıkarılan kişler yeni bir iş bulana kadar kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Böylece devlet ciddi bir mağdur olma durumunu önlemektedir. Çalışanlar da mağduriyetlerinin önlenmesinden memnun olmaktadırlar.

İşsizlik maaşı her işten çıkarılan kişiye verilmemektedir. Devlet bunun için belirli koşulların sağlanmasını istemektedir. Bu koşullar da uzun süreli sigorta primi ödenmesini kapsamaktadır. İşsizlik maaşını almak için gerekli koşulların neler olduğunu öğrenmek ve işsizlik maaşının tutarı hakkında bilgi almak için yazımızı okuyun.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Ne Yapmalı?

İşsizlik maaşını almak istiyorsanız devletin işsizlik maaşını vermek için hangi koşulları istediğini bilmelisiniz. Bu koşullardan biri işten çıkarılmanızdan önce 120 gün boyunca sigorta priminizin yatmasıdır. Yani siz işten çıkmadan yaklaşık 4 ay öncesine kadar toplam 120 günlük sigorta priminizin yatmış olması gerekmektedir. Bu koşulun yanı sıra son üç yıl içinde toplam 600 günlük sigorta priminizin de yatmış olması şarttır. Devlet bu koşullardan asla taviz vermemektedir.

Devletin istediği koşulları sağlamanız için sigorta priminizin belirtilen gün sayısında yatmış olması zorunludur. Bir gün bile eksik olsa devlet bunu kabul etmeyecektir. Diğer bir koşul da işten kendi isteğinizle çıkmamış ve işveren tarafından çıkarılmış olmanızdır. Yani işinizi kendi kişisel gerekçelerinizle bırakmışsanız işsizlik maaşı alamazsınız.

Ayrıca işsizlik maaşı alabilmeniz için işten çıkarılmanızdan sonra en fazla 30 gün içinde İşkur’a başvurmanız şarttır. İşkur müdürlüğüne bizzat başvurabileceğiniz gibi İşkur websitesinden de bu başvurunuzu iletebilirsiniz. Ancak başvurunuz sırasında sözleşmenizin feshedildiğini belgelemeniz zorunludur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Kartı Kullananlar Dikkat

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşının ne kadar olduğu sizin bilgilerinizin temel alınmasıyla belirlenmektedir. Bu yüzden herkes aynı tutarda işsizlik maaşı almamaktadır. İşsizlik maaşı hesaplanırken yatırılan sigorta primi gün sayısı önemsenmekte ve maaşlar buna göre belirlenmektedir. Buna göre hesaplama şu şekilde yapılmaktadır:

120 gün boyunca sigorta primleriniz ödenmişse ve son üç yıl içinde 600 gün sigorta primleriniz ödenmişse bu durumda 180 gün yani 6 ay boyunca 653 TL işsizlik maaşı alırsınız. Bu maaş sizin yeni bir işe girene kadar kendi masraflarınızı karşılamanızı sağlar. Fakat 6 aydan fazla süre yatmaz.

120 + 600 günden fazla yani 720 günden fazla sigortalı olarak çalıştıysanız alacağınız işsizlik maaşının tutarı değişecektir. Buna göre devlet iki kategori belirlemiştir.

900 günlük sigorta priminiz yattıysa yani 900 gün sigortalı olarak çalışmışsanız 240 gün yani 8 ay boyunca 860 TL işsizlik maaşı alırsınız.

1080 gün sigortalı olarak çalışmışsanız bu durumda 300 gün yani 10 ay boyunca işsizlik maaşı alırsınız. Ancak bundan daha fazla süre ile işsizlik maaşı almak mümkün değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.