İçindekiler

İşsizlik maaşı, işten çıkarılan kişilerin mağdur olmalarını önlemek amacıyla verilen bir maaştır. Bu maaş, işsiz kalanların kendi masraflarını bir süre daha karşılamalarını sağlamakta ve yeni bir iş bulana kadar kendilerini idare etmelerine yardımcı olmaktadır. İşsizlik maaşının nasıl alındığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

İşsizlik maaşıyla tanışmamız 2002 yılında olmuştur. 2002 yılında işsizlik maaşı diye bir maaş olduğunu öğrendik ve işten çıkarıldığımız zaman en azından yeni bir iş bulana dek devletin bizi mağdur durumda bırakmayacağını anladık.

İşsizlik maaşının kimlere verildiği ve hangi koşulları karşılayan kişilere verildiğini öğrendiğimizde şaşkınlığımız yerini biraz ümitsizliğe bıraktı. Çünkü işsizlik maaşı işsiz kalan herkese verilmiyordu. Bu koşullar her işsizi kapsamıyordu. Ayrıca belli bir süre sonra kesiliyordu. Yazımızın devamında işsizlik maaşını alabilmek için hangi koşulları sağlamanız gerektiğini açıklayacağız.

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?

2002 yılında işsizlik maaşının verilmeye başlandığı duyurulduğunda 6 milyon kişi işsizlik maaşı almak için başvuru yaptı. Bu kişilerin içinde 2 milyon kişinin başvurusu reddedildi. Muhtemelen bu kişiler işsizlik maaşı almak için gerekli koşulları sağlamıyorlardı. İşsizlik maaşı 2002 yılından bu yana ihtiyacı olan ve gerekli koşulları sağlayan kişilere verilmeye devam ediyor.

Eğer siz de işten çıkarıldıysanız ve iş aram sürecine girdiyseniz gerekli koşulları sağlamanız hâlinde belirli bir süre boyunca işsizlik maaşı alabilirsiniz. Şimdi işsizlik maaşı alabilmek için bulundurmanız gereken koşulları sıralayacağız.

İşsizlik Maaşı Alma Koşulları

  1. İşsizlik maaşı alabilmeniz için işten kendi iradeniz dışında çıkmanız gerekir. Yani işverenin sizi işten çıkarması gerekir. Evlenmek için ya da askere girmek için işten ayrıldıysanız işsizlik maaşını alamazsınız. Yani işten çıkarılma durumunun sizi mağdur durumda bırakması, işsiz bırakması gerekmektedir.
  2. İşten çıkarıldığınız günden 120 gün öncesine kadar sigorta priminizin yatırılmış olması gerekir. Yani diyelim ki siz 30 Aralık’ta işten çıkarıldınız. Bu tarihten 120 gün öncesi 4 ay öncesi demektir. Aralık, Kasım, Ekim ve Eylül aylarında toplam 120 günlük sigorta priminizin yatırılmış olması şarttır. Öyle ki, devlet 119 günlük ödenmiş primleri dahi kabul etmemekte ve bunun 120 gün olmasını zorunlu tutmaktadır.
  3. İşten çıkarılmadan önce sigorta priminizin son üç yıl içinde 600 günlük süre boyunca yatmış olması zorunludur. Yani üç yıl içinde 600 günü doldurmuş olmanız şarttır. Sigorta priminizin yatırıldığı gün konusunda bu koşulları sağlayamazsanız işsizlik maaşı alamazsınız.
  4. İşsizlik maaşınızı alabilmek için işten çıkarılmanızdan sonraki ilk 30 gün içinde hemen İşkur müdürlüğüne ya da İşkur resmî websitesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca bu başvurunuz sırasında elinizde iş yerinizden aldığınız, iş akdinin feshedildiğini gösteren bir belge de bulunmalıdır. Eğer 30 gün içinde bu başvurunuzu yapmazsanız işsizlik maaşı alamazsınız.

İşsizlik maaşı başvurunuzu yaptıktan sonra sigorta primlerinizin ödendiği gün sayısına göre alacağınız işsizlik maaşı ve bu maaşı alacağınız süre hesaplanmaktadır. Eğer haklı sebepler göstermeden size bulunan işleri reddederseniz işsizlik maaşınız kesilmektedir.