Bu uygulamadan faydalanmak için işten kendi isteğinizle ayrılmış olmamanız gerekmektedir. Yani işten çıkartılmış olmanız gerekmektedir. Örneğin; iş yerinin batması gibi kendi elinizde olmayan sebeplerden dolayı gerçekleşen olaylara bağlı olması gerekmektedir. Bu maaşı alabilmek için çalıştığınız iş yerinden ayrılmadan önce 120 gün prim ödeyerek çalışmış olmanız gerekmektedir.

Son üç yıl içerisinde ise, en az 600 gün işsizlik sigortası primlerinizi yatırmış olmanız gerekmektedir. Eğer siz de saydığımız durumları yaşayanlardan birisiyseniz bulunduğunuz konuma göre on aya kadar bu maaştan yararlanabilirsiniz. İşten çıkarılmadan önceki son üç yıl içerisinde, 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigorta primini ödemiş olan işsizlere 240 gün işsizlik maaşı verilmektedir. 1080 gün sigortalı olarak çalışan sigorta primlerini ödemiş olan işsizlere ise, 300 gün işsizlik maaşı ödenmektedir.

İşsizlik sigortasına nasıl başvuru yapılır?

İşten ayrıldıktan sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru işlemi İŞKUR binasına şahsen giderek veya elektronik ortam üzerinden www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Geçerli sebepler dışında 30 gün içerisinde başvuru yapılmamışsa, başvuruda geciken süre, toplam maaş alma süresinden düşülmektedir. Kişinin işsizlik sigortası başvurusu ile iş aradığına dair kaydı yapılmakta ve ya güncellenmektedir. Böylece sigortalı olup ta işsiz olanların, işe yerleştirme ve mesleki kurslardan hizmet alması sağlanmaktadır. Maaşınızı TC kimlik numaralı nüfus cüzdanınız ile birlikte herhangi bir PTT şubesine başvuru yaparak alabilirsiniz.

Hangi durumlarda maaş kesilir?

-işsizlik maaşı alırken, belediye içinde herhangi bir işi haklı bir nedeni olmaksızın reddedendir.
-Çalıştığı ya da yaşlılık maaşı aldığı tespit edilenler.
-Mesleki eğitim kursu almayı haklı bir nedeni olmaksızın reddeden veya kursa devam etmeyen.
-Haklı bir nedeni olmaksızın İŞKUR tarafından yapılan çağrıyı zamanında cevaplamayan ve istenilen belgeleri verilen süre içinde getirmeyenler.
-Tüm bu gerekçeler ortadan kalktığında maaş yeniden bağlanmaktadır