İşsizlik Maaşı İki Bin Lira Olacak mı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda işsizlik maaşının artırılmasıyla ilgili çalışmalar yapıldığına dair haberler yayılmakta. Buna göre işsizlik maaşının miktarı artırılabilir ve maaşın ödenme süresi de uzatılabilir. İşsizlik maaşının ne kadar olacağı hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Ekonomide meydana gelen olumsuz gelişmeler ve işten çıkarma eylemlerinin artması soncunda 2017’nin pek de parlak olması beklenmiyor. Özellikle iş bulmanın çok zor hâle geldiği son yıllarda insanlar yıllarca işsiz kalabiliyor. Bu durumda işsizlik maaşı çok büyük önem kazanıyor. 2016 yılının son dönemlerinde turizm sektörünün büyük yara aldığı görüldü. Bu yüzden işletmeler küçülmeye gittiler ve çok sayıda personellerini işten çıkarmak zorunda kaldılar.

İşten çıkarmalar da işsiz sayısının artmasına neden olacak bir adım olarak karşımıza çıktı. Şimdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işsizlik maaşlarını artırmaya ve işsizlik maaşının verildiği süreyi uzatmaya hazırlanıyor. İşsizlik maaşının ne kadar olacağını öğrenmek ve işsizlik maaşı hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamını okuyun.

İşsizlik Maaşına Zam Var Mı?

Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri işsizlik maaşının 2.000 TL olup olmayacağı konusudur. İşten çıkarılacağını öngören insanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının vereceği haberi bekliyorlar. Yapılan son açıklamaya göre işsizlik maaşı için oluşturulan fonda 98 milyar TL bulunmakta. Yani işten çıkarılan kişilere her ay 2000 TL verilmesi durumunda fonda yine de para kalabilmekte.

İşsizlik maaşının en yüksek tutarı en son 1300 TL olarak belirlenmişti. Şimdi ise bu tutarın artırılması ve 2000 TL yapılması söz konusu. Ayrıca en fazla 10 ay alınabilen işsizlik maaşının 16 ay şeklinde ödenmesi de konuşulan konular arasında. Eğer işsizlik maaşının verileceği süre uzatılırsa en düşük işsizlik maaşı alan kişinin de maaş alacağı süre uzatılacak. Ayrıca en düşük maaşı alan kişinin alacağı işsizlik maaşı tutarı da artacak. Bu durumda işten çıkarılan pek çok kişi yeni bir iş bulana kadar masraflarını karşılayabilecek ve faturalarını ödeyebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notunuzu Neden Takip Etmelisiniz?

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?

İşsizlik maaşı 2002 yılından bu yana işten çıkarılan kişilere sigorta priminin yatırıldığı gün sayısına bağlı olarak ödenen bir maaştır. İşsiz kalan kişinin işsizlik maaşı alıp almayacağı ve alacaksa ne kadar alacağı sigorta priminin ne kadar yatırıldığına bakılarak belirlenmektedir. İşsizlik maaşı alabilmeniz için işten kendi isteğinizle çıkmamış olmalısınız. Yani işten çıkarılmış olmalısınız.

İşten kendi isteğinizle ayrılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız. Ayrıca işten çıkarıldığınız zaman hemen bir ay içinde İşKur’a işten çıkarıldığınızı bildirmeniz gerekir. Böylece işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alabilmeniz için işten çıkarılmadan önce 120 gün boyunca primlerinizin ödenmiş olması ve son üç yıl içinde de 600 günlük sigorta priminizin yatmış olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı alabilmeniz için sigortanızın yatması gereken en az gün sayısı budur. Bu gün sayısının üstünde yatan sigorta prim gün sayınız varsa alacağınız işsizlik maaşının tutarı artacak ve maaşın yatacağı süre uzayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.