Çalışmayan kişiler bir süre sonra ellerindeki nakit birikimi yitirdiklerinde ne yazık ki kredi kullanmaya çalışmaktadır. Ancak bankalar işsizlere kredi verme konusunda oldukça katı bir tutum izler. Bunun nedeni aslında borcun geri ödemesi konusunda sıkıntı yaşanma ihtimalinin yüksek olmasıdır.

Bu aynı sizinde çalışmayan birine borç para vermek istememenize benzer. Bankanın da düşüncesi bu şekildedir ve borcun tahsil edilmesi konusunda sorun yaşanma riski yüksek olduğu için kredi kullandırma konusunda isteksiz davranır. Zaten bankaların kredi kullandırma şartları incelendiğinde ilk olarak kredi başvuru formu doldurmak isteyen kişinin düzenli bir gelire sahip olması şartı arandığı görülmektedir.

Yine kredi başvuru evrakları arasında da aylık gelir belgesi yer alır. Bu nedenle işsizken kredi çekmek ne yazık ki mümkün değildir. Bu tip durumlara hazırlıklı olmak için kredi kartı kullanıcılarına sunulan işsizlik güvencesi kullanılmalı ya da kişi en azından 3 ay idare edebileceği kadar birikim yapmalıdır.