İşlerinizi daha fazla büyütmek istiyorsanız pek çok kişinin denediği bir yol olan bankaların ihtiyaç kredilerinden yararlanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak bankaya kredi talebinde bulunduğunuz zaman kredi talebinizin olumlu ya da olumsuz olması tamamen findeks kredi notunuz ile alakalıdır.

Findeks kredi notunuz geçmiş yıllardan bugüne kadar bütün kredili işlemleriniz ve kredi kartlarınıza ait olan geçmişiniz göz önünde bulundurularak hesaplanır. Kredi notunuz yüksek olduğu zaman uygun faiz oranlarından yararlanarak istediğiniz krediyi alabilirsiniz. Kredi notunuz düşük olduğu zaman istediğiniz krediyi istenilen şartlarda alamayabilirsiniz.

Son 5 yıllık geçmişinize ait olan kredili işlem özetlerinizin toplandığı risk raporu ödeme geçmişinizi ayrıntılı bir şekilde ortaya koyar. İhtiyaç kredisi alacağınız zaman finansal olarak hangi oranda riskli olduğunuz bu rapor sayesinde ortaya çıkar.

Kredi notunuzu düşürmemek için bütün kredi kartı ödemelerinizi zamanında yaparak finansal hareketliliğinizi bankanıza ispatlamanız gereklidir. Finansal durumunuzu yakından takip eden bankalar belirli bir süreden sonra kredi notunuzu yükseltmeye başlarlar.

Sektörünüzü Yakından Takip Edin

İşin kredi kısmını hallettiyseniz biraz da yer aldığınız sektöre dair yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek rakip analizleri yapmalısınız. Online mecralar, piyasa değerleri ve KOBİ’leri de yakından takip etmelisiniz.

Araştırmalarınızı düzenli bir şekilde rapor haline getirirseniz geleceğe yönelik daha sağlam adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca planladığınız iş için aklınızda olan firmaların da risk ve çek raporlarını talep ederek finansal anlamda kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

Yeni bir girişim yapmadan önce mevcut işinizin ve aklınızdaki fikirlerinizin piyasada yüksek değere sahip olduğundan emin olmalısınız. Örneğin gıda işi ile ilgili sürekli olarak gelir getirdiği yanılgısına kapılmamanız bu noktada önemlidir.

İşlerinizi genişletmek ve büyümek istiyorsanız müşterilerinizden gelen taleplerin yönü, iş yerinizin konumu, hedef kitle ile olan iletişimi gibi konulara da hakim olmalısınız. Aklınıza gelebilecek ve gelişiminize katkı sağlayabilecek olan tüm konulara ilişkin soruları önce kendinize sormalı ve daha sonra mantıklı bir cevap alana kadar devam etmelisiniz. Kendiniz tatmin olmadığınız zaman o noktada ufak tefek değişiklikler yapmalısınız.