İşkur Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır?

Borsa Ne İşe Yarar?

İşkur Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşkur tarafından KOSGEB için verilen bir eğitimdir. Bu eğitimi almak için belirli aşamaları geçmeniz şarttır. 

KOSGEB, girişimcilikle ilgilenen pek çok kişinin bildiği gibi kendi işletmesini kurmak isteyen kişileri desteklemektedir. Kendi işini kurmak isteyen kişilere girişimcilik eğitimi vermekte ve onlara işletmelerini kurduktan sonra gerekli koşulları yerine getirmeleri hâlinde nakit destek vermektedir. Ancak ne Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini almaya hak kazanmak ne de KOSGEB desteğini almak kolay değildir.

İşkur’dan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Almaya Hak Kazanmak

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşkur tarafından verilmektedir. KOSGEB’in işletmelere verdiği 50 bin TL hibe yani geri ödemesiz destek ve 100 bin TL geri ödemeli destek herkesin almak istediği desteklerdir. Bu desteği almak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak ve Girişimcilik Sertifikası almak şarttır. Ancak bunun için eğitimi almauya hak kazanmanız gerekir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi duyuruları KOSGEB internet sitesinde yayınlanmaktadır. Ancak bulunduğunuz ilde ya da ilçede Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurularının başlayıp başlamadığını takip etmek için düzenli olarak İşkur müdürlüğünü ziyaret etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Çünkü KOSGEB websitesinde pek çok duyuru yayımlanmayabilmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini İşkur’dan almak için öncelikle İşkur üyesi olmanız şarttır. İşkur sayfanıza girerek online işlemler kısmından eğitimler bölümü içinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bulmalısınız. Başvurunuzu yaptıktan sonra size verilen saatlerde mülakata katılmalısınız. Mülakat sırasında size pek çok soru sorulmakta ve iş fikrinizi söylemeniz istenmektedir.

İşkur’dan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaya hak kazanmanız için pek çok kişinin önüne geçmeniz şarttır. Çünkü İşkur başvuruların tümünü alsa da bu kişilerin arasından sadece 25 kişi seçmektedir. Seçilecek kişi sayısının 6 katı kadar başvuru yapılabilmektedir. Yani her defasında 100-150 kişi başvuru yapabilmektedir. Bu nedenle bu kalabalık arasından sıyrılıp çıkabilmeniz için iş fikrinizi çok iyi ifade etmeniz gerekecektir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Mülakatında Sorulan Sorular

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almak için girdiğiniz mülakatta size çok sayıda soru sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vermeniz mülakatı geçmeniz açısından çok önemlidir. Aslında yapılan bu mülakatın amacı sadece sayıyı düşürmektir. Sayının düşmesi için İşkur, işini en kısa sürede kurabilecek kişileri seçmeye çalışmaktadır. Yapmanız gereken şey işinizi kısa sürede kurabileceğiniz konusunda İşkur’u ikna etmektir.

Mülakat sırasında size iş fikrinizin konusu sorulacaktır. İşinizi kurmanız için gereken süre, işinizi kurmanız için gerekli sermaye ayrıca işinizi kurmanız için sizde bulunan sermaye yani öz sermaye tutarınız size sorulmaktadır. Bu sorulara verdiğiniz cevaplar sizin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaya hak kazanıp kazanmayacağınızı belirleyecektir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi mülakatında sorulan sorulardan biri de işinizi kurmak için dükkan bakıp bakmadığınızdır. Eğer sizin yeriniz varsa zaten bu konuyu çözmüş olursunuz. Ancak yeriniz yoksa bir dükkan kiralamanız gerekecektir. Mülakat sırasında size dükkan bakıp bakmadığınız sorulmakta ve iş kurma konusunda ne kadar gerçekçi olup olmadığınız anlaşılmaya çalışılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.