İşsizlere günde 50 TL verileceği haberi işsizler için bir umut olabilir. İŞKUR işsiz olan kişilere vereceği eğitimin yanı sıra onlara günlük ihtiyaçlarını karşılamaları için 50 TL verecek. İşsizlere nasıl 50 TL verileceği ve kişilerde hangi koşulların arandığı konusunda bilgi almak için yazımıza göz atın.

İşsiz sayısının çok da düşük olmadığı Türkiye’de ekonomik gidişat işsizlerin sayısının artacağını gösterse de İŞKUR işsizlere eğitim vermek konusunda son derece istekli gibi görünüyor. İŞKUR tarafından işsiz vatandaşlara yönelik verilen hizmetler genişletiliyor ve geliştiriliyor. Son gelişme de eğitim süresinin uzatılması ve işsiz vatandaşlara gereksinimlerini sağlamaları için günde 50 TL verilmesine yönelik yapılmakta.

İŞKUR yani Türkiye İş Kurumu, işsiz vatandaşların eğitim almak ve işe girmek için başvurduğu bir kurumdur. Bu kurum işsiz vatandaşlara iş buluyor ve onların işe girmelerini sağlıyor. Ayrıca bu kurum işe giren kişilerin iş hayatına uyum sağlamalarına da yardımcı oluyor. İŞKUR işsiz vatandaşlara birçok alanda eğitim veriyor. Şimdiye kadar bu eğitimlerin süresi bildiğiniz gibi 6 aydı. İŞKUR işsiz vatandaşlara 6 aylık eğitim veriyordu ve bu süre boyunca vatandaşları iş hayatına hazırlıyordu.

İŞKUR Eğitim Süresi

Şimdi yeni bir düzenleme ile İŞKUR eğitim süresi bir yıla çıkarıldı. Bu düzenleme vatandaşların iş hayatına daha geç gireceği anlamına gelmekte. Bu düzenleme 2017 yılında geçerli olacak ve ön görülere göre İŞKUR’un verdiği eğitim programlarından yaklaşık 500.000 kişi yararlanacak. Eğitim programına katılan kişiler İŞKUR’a üye olan iş yerlerinde işin başında eğitim alarak deneyim kazanacaklar. Ayrıca günlük 50 TL alacaklar.

İŞKUR işsiz kişilere eğitim vererek onlara pek çok imkân sağlıyor. Bu yüzden işsiz olan kişiler genellikle bu eğitimlerden yararlanmak istiyorlar. Siz de İŞKUR eğitim programlarından yararlanmak istiyorsanız belirli koşulları sağlamanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Öncelikle 15 yaşından büyük olmalısınız ve İŞKUR’a kayıtlı olmalısınız. Bu koşulları sağlamanız İŞKUR eğitim programlarından yararlanmanız için önem taşımaktadır. Üniversite ve lise öğrencilerinin de bu eğitimlerden yararlanması mümkündür.

İŞKUR’a Kayıtlı İş Yeri Nasıl Olunur?

İŞKUR’a kayıtlı iş yeri olmak istiyorsanız en az iki sigortalı çalışanınızın olması şarttır. İŞKUR’a tüm özel iş yerleri ve kamu iş yerleri üye olabilmektedir. Kayıtlı iş yerlerine İŞKUR tarafından çeşiti avantajlar veriliyor.

Eğer 18 – 29 yaş arasında işsiz olan vatandaşlardan birini işe alırsanız bu çalışan için 30 – 42 ay arasında bir süre boyunca SGK primi ödemiyorsunuz. Yani bu çalışanların SGK primlerini devlet ödüyor. Devlet, söz konusu ödemeyi İşsizlik Sigorta Fonundan karşılıyor. 30 yaş üzeri çalışan aldığınızda ise devlet bu çalışanınızın SGK primini 30 aya kadar ödüyor. Bu avantajlardan yararlanmak için İŞKUR üyesi iş yeri olmanız yeterli oluyor.

İşsizseniz ve siz de İŞKUR’a üye olarak eğitim programlarından yararlanmak istiyorsanız İŞKUR internet sitesine girerek İŞKUR’a nasıl kayıt olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.