Bilindiği üzere İŞKUR tarafından işsizlere yönelik bazı ücretli programlar var. Bu programlar vesilesiyle işsizler, hem ücret alıyor hem de çeşitli işlere yönelik eğitim alabiliyorlar. Söz konusu eğitim süreleri ise ortalama olarak 6 ay sürüyor. Ancak bu sistem yapılacak yeni bir proje ile birlikte bir adım öteye taşınacak gibi görünüyor. Zira İŞKUR tarafından düzenlenecek İşbaşı Eğitim Programı ile birlikte hem asgari ücret alıp hem de iş sahibi olabilmek mümkün kılınacak.

Programa Kimler Katılabilecek?

İşbaşı Eğitim Programına 15 yaşından yukarı olmak, İŞKUR’a kayıtlı olmak ve halihazırda işsiz olmak gerekiyor. Bununla birlikte her ne kadar yaş sınırı için alt sınır 15 olsa da işverenlerin 18 – 29 yaş aralığındaki katılımcılardan seçim yapmaları halinde avantajları daha iyi oluyor.

Programa Katılacak İşsizlere Faydası Ne?

Programın en önemli avantajlarından biri, işsiz katılımcının hem eğitim alması hem de eğitim süresi boyunca günde 50 TL olmak üzere ayda net 1300 TL dolaylarında ödeme yapılması. Eğer katılımcı üniversite öğrencisiyse ve kredi ya da burs alırsa programa katılması halinde söz konusu bursu ya da kredisi etkilenmiyor, kesinti olmuyor.

İşverenlere Faydaları Neler?

Her şeyden önce işveren herhangi bir çalışanın getirdiği maddi yükümlülüklerden önemli ölçüde kurtulmuş oluyor. Zira işveren yıl sonuna kadar eğitimini tamamlayan 18 – 29 yaş aralığında bulunan katılımcılardan birini ya da birilerini söz konusu eğitimin bitmesinin ardından geçen üç aylık süre zarfında işe alırsa, işçinin SGK primi İşsizlik Sigortası Fonu tarafından ödeniyor. Söz konusu ödeme süresi de 30 – 42 ay aralığında. Eğer işveren, 30 yaş ve üzeri bir adayı işe alırsa 6 – 30 ay arası SGK prim ödemesini İŞKUR ödüyor.

Eğitim süresi 1 yıl olarak öngörülmekle birlikte katılımcılar haftada 45 saat üstü çalıştırılamıyorlar.Başvurular İŞKUR’un internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.