İş Yeri Büyütme Kredisi Nasıl Alınır?

Borsa Ne İşe Yarar?

İş yerinizi büyütmek istiyorsanız bunun için geri ödemeli kredi ya da geri ödemesiz hibe desteği alabilirsiniz. Ancak bunun için nerelere başvuracağınızı bilmeniz gereklidir. İş yeri büyütme kredisini nasıl alacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

İş yeri büyütme kredisi, iş yerini büyütmek isteyenlere çeşitli kurumlar tarafından verilen kredidir. Bu kredi geri ödemeli ve faizsiz verilebildiği gibi geri ödemesiz ve hibe desteği şeklinde de verilebilmektedir. Ülkemizde çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme vardır. Bu işletmelerin sahiplerini iş yerlerini büyütmek için kredi desteğine ihtiyaç duyabilmektedirler.

Yeterli nakit paraya sahip olmadıkları ve bankalardan yüksek faizli  kredi çekmek istemedikleri için kurumlardan destek almaktadırlar. İşte bu gibi işletmeler ekonominin dengeli olabilmesi için çok önemlidir. Bu işletmeler, ekonomiyi ayakta tutmaktadırlar. Bu yüzden belirli kurumlar avantajlı krediler ya da hibelerle KOBİ’lere ve diğer işletmelere destek olmaktadırlar.

KOSGEB Destekleri

İş yerini büyütmek isteyenlere destek olan kurumlardan ilki elbette KOSGEB’dir. KOSGEB hem iş kurmak isteyen girişincilere hem de iş yerini büyütmek isteyen iş yeri sahiplerine geri ödemesiz 50 bin TL hibe kredi ve 100 bin TL faizsiz geri ödemeli kredi vermektedir. Ayrıca bankalar da iş yerini büyütmek isteyenlere KOBİ kredisi, ihtiyaç kredisi, destek kredisi, teşvik kredisi vermektedirler Ancak tüm bunların yanı sıra devlet de zaman zaman verdiği destek kredileri ve diğer teşviklerle iş yeri sahiplerine destek olmaktadır. Bunları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İş yerinizi büyütmek istiyorsanız yapmanız gereken şey öncelikle KOSGEB müdürlüğüne başvurmaktır. Bankalardan kredi talep etmeden ve bir borç altına girmeden önce hibelerden yararlanmaya ve geri ödemesiz destek almaya çalışmalısınız. Eğer kurumların hiçbirinden hibe alamazsanız bu durumda KOBİ kredilerine ya da ihtiyaç kredilerine başvurabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Memurun ve Kamu İşçisinin Zam Oranı Belli Oldu

Hatırlayacağınız üzere devlet, Aralık ayında esnafa geri ödemeli ve faizsiz 30 bin TL kredi vermişti. Esnaf bu krediden yararlanmak için kuyruğa girmiş ve çok yoğun başvuru olmuştu. Devlet 2017 yılında da bu faizsiz krediyi vermek istiyor. Ancak OHAL nedeniyle şu an faizsiz kredi verilemiyor. Ayrıca bu yıl OHAL’in bitmesinin ardından KOSGEB hibe kredilerinin 75 bin TL’ye çıkarılması bekleniyor. Faizsiz ve geri ödemeli kredinin ise 150 bin TL’ye çıkarılması söz konusu. Ancak belirttiğimiz gibi bunların gerçekleşmesi OHAL’e bağlı.

2017 yılında gerçekleşmesi beklenen diğer bir şey de emekli esnaflara bağ-kur promosyon ödemesi yapılması. Ayrıca çiftçilere de köye dönüş desteği kapsamında 30 bin TL hibe verilecek. Bu da çiftçilerin üretime devam etmesini sağlayacak. Devletin 2017 yılında gerçekleştirmek istediği diğer bir proje de iş yeri açmak isteyenlere yönelik bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Bu proje ile iş yeri açmak isteyen kişilere 32 saatlik bir eğiyim verilecek. Eğitimden sonra bu kişiler iş yerlerinin anahtarlarını alacaklar. Bu proje için danışmanlık gerekmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.