İş Yeri Açmak İsteyenlere Devlet Desteği

İş yeri açmak isteyenler devlet desteği sayesinde çok avantajlı şekilde iş yeri açabilirler. Devlet, iş yeri açmak isteyen girişimcilere KOSGEB ile destek vermektedir. İş yeri açma planınız varsa KOSGEB’in verdiği geri ödemesiz hibe kredi ya da faizsiz ve geri ödemeli krediden yararlanarak iş yeri açabilirsiniz. 

İş yeri açmak isteyenler KOSGEB desteklerinden yararlanarak iş yeri açabilmektedirler. Bunun için KOSGEB’in aradığı koşulları sağlamanız yeterlidir. İş yeri açmak isteyen girişimcilerin başında market ve bakkal açmak isteyenler gelmektedir. Türkiye’de çoğu kişi ufak bir bakkal ya da bir market açmak istemekte ve bunun için de KOSGEB desteğine başvurmaktadır.

KOSGEB de bu kişilere destek olmaktadır. Ancak elbette bu destek herkese verilmemektedir. Yani bakkal ya da market açmak istiyorum diyen herkesin başvurusu onaylanmamaktadır. KOSGEB desteği ile iş yeri açmak için yapmanız gereken pek çok şey bulunmaktadır. Türkiye’de ayrıca büfe açmak isteyen girişimcilerin sayısı da fazladır. Bunların tümü için KOSGEB, koşulları sağlayan kişilerin destek başvurusunu kabul etmektedir.

KOSGEB Hibe Alma Koşulları Nelerdir?

Elbette başvurunuza olumlu cevap alabilmeniz için KOSGEB tarafından belirlenen koşulları sağlamanız zorunludur. Bu yazımızda iş yeri açmak istiyorsanız ve KOSGEB desteği almak istiyorsanız atmanız gereken adımların neler olduğunu bulabilirsiniz.

KOSGEB desteği alarak iş yeri açmak istiyorsanız, KOSGEB desteğini elinizde sermaye olmadan alamayacağınızı bilmelisiniz. Yani KOSGEB verdiği desteği size, sizin parayı harcamanızdan ve işinizi kurmanızdan sonra vermektedir. Sizin yapmanız gereken şeyler sırasıyla iş yerinizi açmak için ihtiyacınız olan sermayeyi belirlemek, bu sermayeyi bulmak ya da biriktirmek ve ardından KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine başvurmaktır.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine başvurmanız, eğitimleri almanız, başarıyla tamamlamanız ve sonunda Girişimcilik Sertifikası almanız gerekmektedir. Elbette bir iş yeri açmak için elinizde İş Yeri Açma Belgesi de olmalıdır. Bu belgeyi Meslekî Eğitim Merkezlerinden almanız mümkündür. Girişimcilik Sertifikanızı aldıktan sonra bir yandan iş yerinize gerekli eşyaları ve malzemenizi almanız ve bir yandan da iş planınızı hazırlamanız gerekmektedir.

KOSGEB Desteği Almak İçin Ne Yapmalı?

Zira KOSGEB desteğine başvurmanız için gerekli belgeleriniz arasında iş yerinize aldığınız her şeyin faturaları, Girişimcilik Sertifikası ve iş planınız vardır. Bunların arasından en önemlisi iş planınızdır. Zira kurulda bulunanlar kişilerin hazırladığı iş planına göre başvuruları kabul etmekte ya da kabul etmemektedirler. Bu yüzden iş planınız tam ve eksiksiz ayrıca açmak istediğiniz iş yerinin amacına uygun olmalıdır.

İş planınızda açmak istediğiniz iş yeri için belirlediğiniz konumun özelliklerinden konumda yer alan müşterilerin potansiyeline kadar pek çok tespit bulunmalıdır. Ayrıca rakip analizi ve iş yerinin gelir ve gider hesabının yapılması da önem arz etmektedir.

KOSGEB sizin hazırladığınız dosyayı incelemekte ve destek verip vermemeye karar vermektedir. KOSGEB’den 50 bin TL geri ödemesiz hibe kredi ya da 100 bin TL faizsiz ve geri ödemeli kredi almanız mümkündür. 100 bin TL geri ödemeli kredi aldığınızda bu kredinin geri ödemesini iki yıl sonra ve 24 ayda yaparsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.