İş yeri açmak isteyen çok sayıda kişi vardır. Ancak bu kişilerin çoğu iş yeri açma hayâlini sermayesi olmadığı için gerçekleştirememektedir. Manav, market, mağaza, şarküteri, aktar ve kafe gibi yerler açmak isteyen çok sayıda insan vardır.

Ayrıca bazı insanlar kahvehane, internet kafe, pastahane ya da yeni yeni görmeye başladığımız fatura ödeme noktası açmak istemektedirler. Ancak bu insanlar böyle bir yer açmak için yeterli paraya sahip değildir. Bu yüzden de hayâlleri suya düşmektedir. Ancak iş yeri açma kredisi veren bankalardan kredi alarak iş yeri açmak mümkündür.

İş yeri açma kredisini isterseniz bankalardan ya da KOSGEB’den alabilirsiniz. Ancak KOSGEB’den kredi almak için sağlamanız gereken koşullarla bankalardan iş yeri kredisi almak için sağlamanız gereken koşullar birbirinden farklıdır.

KOSGEB’den kredi almak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmalı ve Girişimcilik Sertifikası almalısınız. Daha sonra iş planı hazırlamalı ve KOSGEB’i yapacağınız iş planı ile ikna etmelisiniz. KOSGEB size hemen kredi vermez. Önce sermayeyi koyup iş yerini açarsınız ve sonra KOSGEB’den gösterdiğiniz faturalar ile hibenizi alırsınız.

Bankadan iş yeri kredisi almak KOSGEB’den kredi almaya göre daha kolay sayılabilir. Bankalardan kredi almak için iş yerini açma işlemlerinizi yapmanız yeterlidir. Yani iş yeri açma ruhsatı almanız ve tüzel kişilik kazanmanız KOBİ kredisi başvurusunda bulunmanız için yeterlidir. Yazımızın devamında iş yeri açma kredisi veren bankalar hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

TEB, iş yeri açma kredisi veren bankalardan biridir. Bu bankadan kredi notunuzun da iyi olması durumunda 36 aya varan vade seçenekleri ile 50 bin TL’ye kadar iş yeri açma kredisi alabilirsiniz. Garanti Bankası da iş yeri açma kredisini Garanti Bankası İşimi Kuruyorum Destek Paketi kapsamında vermektedir. İş Bankası ise iş yeri açma kredisini Franchising Kredisi İnovasyon Destek Paketi kapsamında vermektedir.

Bankalardan iş yeri açma kredisi almak isterseniz yukarıda sıraladığımız bankalara başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde kredi almak istemezseniz KOSGEB’e de başvurabilirsiniz. KOSGEB 2017 yılında yaptığı değişiklikle artık faizsiz hibe kredi verirken önce girişimcilere şirketlerini kurmaları için gerekli tutarı vermekte geri kalan sermayeyi kendilerinin karşılamalarını istemektedir.

Daha sonra getirecekleri iş planı, Girişimcilik Sertifikası ve faturalarla birlikte hibe kredinin kalanını alabilmektelerdir.KOSGEB sayesinde iş yerini açan çok sayıda insan vardır. Üstelik hibe kredi aldığınızda bunu geri ödemezsiniz.

Yani başlangıçta ihtiyacınız olan şey iş yerinizi açmak ve içine gerekli teçhizatları almak için biraz sermayedir. Ardından harcadığınız parayı KOSGEB ’den geri alma imkânınız vardır. Bunun için iş planınız çok sağlam olmalıdır.