Kendi işinin patronu olmak isteyen kişilerin sayıları her geçen gün artmaya devam ederken özel sektördeki ağır çalışma koşulları ve adaletsiz ücretlendirmenin bundaki payı oldukça büyüktür. Peki, “kendi işimi kurmak istiyorum” diyen kişilerin izlemeleri gereken yollar nelerdir ve kendi işyerini açmak sanıldığı kadar kolay mıdır?

İşyeri Açma Kredisi 

Kendi işinin sahibi olmak isteyen kişilere gerek devlet destekli krediler ile gerekse de bankalar tarafından işyeri açma kredisi desteği sağlanmaktadır. Özellikle de KOSGEB kredileri bu alanda kullanabileceğiniz en avantajlı krediler olup her ne kadar kredi onayı alınması zor olsa da ilk denenmesi gereken yöntem olarak öne çıkmaktadır.

İşyeri Açma Kredisi Devlet Destekli

Devlet destekli krediler en çok faizsiz krediler olması yönü ile öne çıkmaktadır. Çünkü teşvik amaçlı kullandırılan krediler olan bu tür kredilerde devletin amacı bankalar gibi kullandırdığı krediden para kazanmak değil üretimi teşvik etmektir. Bu nedenle genelde teşvik kredileri faizsiz kullandırılmakta hatta bazı kredilerde hibe krediler kategorisine girerek geri ödemesiz olarak kullandırılmaktadır.

İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Devletten iş kurma kredisi almak isteyen kişilerin yaşadıkları şehir ve ilçelerde bulunan KOSGEB müdürlükleri üzerinden bilgi almaları gerekmektedir. Girişimci kredisi kullanmak isteyen kişilerin öncelikle açılan KOSGEB girişimcilik eğitimi programlarına katılmaları ve girişimci sertifikası almaları gerekmektedir. Bu eğitim programı tamamen ücretsiz olup amacı katılımcıların aldıkları krediyi en doğru şekilde kullanabileceklerini öğrenmelerini sağlamaktır. İş kurma kredisi veren bankalar üzerinden ise kredi alırken yüksek kredi notu ortalamasına sahip olmanız ve gerekli teminatları sağlamanız yeterlidir.