İş Bankası kredi başvurusu mu yaptınız? Kredi başvuru sonucunuzu öğrenmek mi istiyorsunuz? Bu durumda ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

İş Bankası kredi başvurusu yapmak kolaydır. İş Bankası, müşterilerine pek çok türde kredi vermektedir. Bu krediler konut kredisi, ihtiyaç kredisi, evlilik ya da düğün kredisi, taşıt kredisi, eğitim kredisi, sağlık kredisi, mortgage kredisi gibi kredilerdir. Kredi başvurusunu pek çok kanal aracılığıyla yapabildiğiniz gibi pek çok kanal aracılığıyla takip edebilirsiniz. Kredi başvurunuzu nasıl takip edebileceğinizi yazımızda açıkladık.

İş Bankası Kredi Başvurusu

İş Bankası kredi başvurusu yapmak için pek çok kanal kullanabilirsiniz. Bunlardan biri SMS ile kredi başvurusudur. Bu başvuruyu yapmak için bankanın verdiği SMS numarasını öğrenmeniz ve SMS içeriğine ne yazmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu durumda SMS göndererek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bankalar SMS ile aldıkları başvuruları genellikle ön başvuru şeklinde nitelendirmektedirler. Bazı bankalar onay SMS’i istemekte ya da ön başvuru sonucunu bildirmektedirler.

SMS ile pek çok kredi türüne başvuru yapmanız mümkündür. Eğer bankadan ön başvurunuzun onaylandığına dair bir SMS alırsanız belgelerinizle birlikte banka şubesine gitmeniz gerekir. Ön onay aldığınızdan banka sizin kredi alabileceğinizi belirtmiş olur. Belgelerinizde sıkıntı olmaması durumunda bankadan kredi onayı almanızın mümkün olduğu anlamına gelir.

İş Bankası Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İş Bankası’na hangi kredi türünü almak için başvuru yaptığınıza bağlı olarak ibraz etmeniz gereken belgeler de değişecektir. Buna göre konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, eğitim kredisi başta olmak üzere almak istediğiniz kredi türleri için ibraz etmeniz gereken belgeler ve sağlamanız gereken koşullar da değişecektir.

Eğer İş Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yapıyorsanız bu durumda gelir belgenizi ibraz etmeniz ve hayat sigortası yaptırmanız gerekecektir. Elbette hangi kredi türünü çekerseniz çekin kredi notunuzun yüksek olması şarttır. Aksi takdirde banka aldığınız krediye yüksek faiz uygulayacaktır. Bankadan konut kredisi çekmek istediğinizde konutun tapusunu ve tapunun üstünde rehin olmadığına dair yazıyı bankaya ibraz ederek ipotek ücret, ekspertiz ücreti ve kredi masrafını ödemeniz gerekecektir.

İş Bankası Kredi Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

İş Bankası kredi başvurusunu gerekli belgeleri ibraz ederek gerçekleştirdiğinizde banka sizin cep telefonunuza bir SMS göndererek ya da sizi arayarak size kredi başvurunuzun sonucunu bildirir. Kredinizin onaylandığını ya da onaylanmadığını bu şekilde öğrenmeniz mümkündür. Ancak siz de kredi başvurunuzu size verilen takip numarası aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

İş Bankası kredi başvurunuzun sonucunu öğrenmek için İş Bankası Çağrı Merkezini arayarak, İş Bankası internet şubesine ya da İşCep uygulamasına girerek kredinizin durumuna bakabilirsiniz. Bunun için size verilen takip numarasını İş Bankası çağrı merkezindeki müşteri temsilcisine söyleyerek kredinizin durumunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca İş Bankası internet şubesine ya da İşCep bankacılık uygulamasına girerek yine takip numarasını yazdığınızda kredinizin durumunu öğrenebilirsiniz.