Ev almak için pek çok kişi maddi olarak desteğe ihtiyaç duyar ve bu ihtiyacı karşılamak için bankalar ‘Konut Kredisi’ vermektedir. Konut Kredisi miktarı belli bir limitten başlayıp, belirli bir miktara kadar çıkmaktadır.

Miktarlar bankalar arasında değişiklik göstermektedir. İş Bankası için de alt değer 5000 TL, üst değer de 500.000 TL’dir. İş Bankası konut kredisi almak isteyen müşterileri için kendi sitesinde hesaplama araçları kullanmıştır. Hesaplama araçlarının amacı, almak istediğiniz kredi tutarında bankaya yapacak olduğunuz ödeme miktarını belirlemek amacıyla kullanılır.

Hesaplama aracıyla kolaylıkla almak istediğiniz kredi miktarınıza göre, faiz oranınızı, almak istediğiniz vade süresiyle hesaplama aracıyla öğrenebilirsiniz. Bunun için sitesine girmeniz basit adımları uygulamanız yeterlidir.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?
İş Bankasının resmi sitesine girmiş olduğunuzda karşınıza ana sayfa çıkar. Kredi hesaplama bölümüne ulaşabilmeniz için yukarı kısmında önce Bireysel kategorisini sonra da Krediler kısmını tıklamanız gerekmektedir. Sayfanın sol tarafında Krediler kategorisinde ‘Kredi Hesaplama’ kategorisini tıklayacaksınız. Açılan sayfada kutular içerisinde bölümler göreceksiniz. Bölümlere baktığımızda sağda Kredi tipini, faiz oranı kısmını ve hayat sigortasını göreceksiniz.

Bunlarda alacağınız krediyi etkileyecektir. Aşağısında da kredi tutarı kısmı bulunmaktadır. Devamında ödeme seçenekleri yer almaktadır. Ne kadar sürede ödeyeceğiniz yani Vade süreniz, ne kadar sıklıkla ödeme yapacağınız, ödeme sıklığınız ve de ödeme erteleme kısmı bulunmaktadır. Bu kısımda seçimlerimizi yaparak alacağımız kredinin tutarını öğrenebilirsiniz.

Nelere Dikkat Edilmeli?
Kredi Hesaplama da tutarı etkileyen pek çok faktör vardır. Örneğin Hayat Sigortası, sigortanın ücreti yaş, cinsiyet gibi faktörlerle etkilenmektedir. Ödeme sıklığı ve kredi vadesi tutarı etkileyen önemli bir faktörlerdir. Kendi gelirinize göre doğru seçimi yapmalısınız. Kredi Vadesini maksimum 120 ay olarak seçebilirsiniz. Size uygun olan seçimlerle kolaylıkla kredi çekebilirsiniz